Çocuklarda alt ıslatma problemi neden görülür?


idrar kaçırma

idrar kaçırma

Çocuklarda alt ıslatmanın bilimsel olarak 3 nedeni vardır. Genetik, hiperaktiflik ve çocukların uykuları ağardır. Bazen de çocukların yaşadıkları mutsuzluklar, anlamakta zorlandıkları psikolojik sorunlarda çocuklarda alt ıslatmaya neden olmaktadır.

Bazı yetişkinlerde devam etmektedir, çocuğun isteyerek yaptığı durum değildir. En doğru müdahele psikolojik destek alınması önemlidir.

Çocuğun altını ıslatmada başka nedenlerde vardır. Vücutta salgılanan bir hormon geceleri vücutta idrar yapma durumunu azaltmaktadır. Eğer bu hormon akşamları yeteri kadar salgılanamazsa çocuk mesane kapasitesini aşacak kadar çok idrar üretmiş oluyor gece boyunca. Normalde gece gündüzden daha az idrara üretiriz. İdrar kesesini aşan idrar var ise çocuk altına kaçırabiliyor.

Çocuklarda bazen uyanma faktörü olmaktadır. Aileler benim çocuğumun uykusu ağır diye ifade ederler. Çocuk idrar doluluğunu algılamamaktadır. Bu tamamen merkezi sinir sistemi ile ilişkilidir. Mesasenin idrar kesesi fonksiyonlarını beyin sinirler ile kontrol etmektedir. Bu mekanizmada bir aksama olduğu zaman gece idrar kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Gece idrar kesesi dolduğunda doluluk hissi beyne iletiyor çocuk uykuda bile olsa beyin tekrar idrar kesesinin kasılması için bir uyarı yollar eğer bu yollar işlemezse beynin engeli olmadan refleks olarak çocuk çişini yapıyor ve çocuk bunun farkında olmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in