Çocuklarda Alt Islatma Problemi Neden Görülür?


 

Çocuklarda alt ıslatmanın bilimsel olarak 3 nedeni vardır. Genetik, hiperaktiflik ve çocukların uykularının ağar olması. Bazen de çocukların yaşadıkları mutsuzluklar, anlamakta zorlandıkları psikolojik sorunlarda çocuklarda alt ıslatmaya neden olmaktadır.

Bazı alt ıslatmalar yetişkinlerde de devam etmektedir,  isteyerek yapılan bir durum değildir. En doğru müdahele psikolojik destek alınmasıdır.

Çocuğun altını ıslatmada başka nedenlerde vardır. Vücutta salgılanan bir hormon geceleri vücutta idrar yapma durumunu azaltmaktadır. Eğer bu hormon akşamları yeteri kadar salgılanamazsa çocuk mesane kapasitesini aşacak kadar çok idrar üretmiş oluyor ve gece altına kaçırabilir. Normalde gece gündüzden daha az idrar üretiriz. Beynimizin salgıladığı hormon idrar kesemizi dolduracak hatta aşacak duruma gelir ise gece alt ıslatma problemi yaşanmaktadır.

Çocuklarda bazen uyanmama faktörü olmaktadır. Aileler benim çocuğumun uykusu ağır diye ifade ederler. Çocuk idrar doluluğunu algılayamamaktadır. Bu tamamen merkezi sinir sistemi ile ilişkilidir. Mesanenin idrar kesesi fonksiyonlarını beyin sinirler ile kontrol etmektedir. Bu mekanizmada bir aksama olduğu zaman gece idrar kaçırma sorunu ortaya çıkmaktadır. Gece idrar kesesi dolduğunda doluluk hissi beyne iletiyor çocuk uykuda bile olsa beyin tekrar idrar kesesinin kasılması için bir uyarı yollar eğer bu yollar işlemezse beynin engeli olmadan refleks olarak çocuk çişini yapıyor ve çocuk bunun farkında olmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in