Çocuklar televizyon karşısında ne kadar zaman geçirmelidir?


 

Çocukların televizyon karşısında ne kadar zaman geçireceği konusu çok tartışmalı ve çokta sorulan sorulardan bir tanesidir.

0 – 2 yaş dönemi çocuklarda çocuğun televizyon ile muhatap olmaması gerekir. Çocuk televizyon gelen mesajları algılayacak durumda değildir, sürekli görüntü akmaktadır, tek taraflı bir iletişim vardır. 2 yaş gurubundaki çocuklar yüz görmesi ve insanlar ile iletişimde olması gereken dönemde olması gerekir.

2 yaşından sonra 4 yaşına kadar çocuk televizyon izleyebilir ama bu da 20 dakikayı geçmemelidir ve çok seçme basit, çocuğun anlayabileceği bir çizgi filmler olmalıdır. O çizgi filmlerdeki tema eğlenme olmalıdır, şiddet gibi kavramlar kesinlikle bulunmamalıdır.

4 yaşından 7 yaşından olan süreçte süreyi çıkartabilir, bunu 40 dakikaya çıkartabiliriz. Çocuk biraz daha fazla televizyon izleyebilir. 7 yaşından 12 yaşına kadar olan dönemde ise kesinlikle gün içerisinde 1 saati geçmemesi gerekir.

Televizyon içeriği itibari ile çocuklara fayda sunan bir şey değildir. Reklamlar, çizgi filmleri üreten kişilerin kendi fikirlerini aşılaması amacı ile oradakilerin doğru mesaj vermeye çalışırken yanlış bir sürü mesajı içermesi ile çocuğa zarar verebilir. Bu nedenle ailelerin çok seçici ve dikkatli süre konusunda da sınırlandırması gerekir. Anne babanın da kendisinin televizyonla olan ilişkisini gözden geçirmesi gerekir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç