Çocuk ve Gençlerde Depresyon Nasıl Belirtiler Verir?


 

Depresyon gençlerde görülen ruhsal rahatsızlıklardan biri. Depresyon okul başarısının düşmesine, iştah değişikliğine, toplumsal uyum sorunlarına, madde kullanımına eğilimin ve en önemlisi intihar riskinin artmasına neden olabilir.

Çocuklarda depresyon

Depresyon yetişkinliklerde sık görülen bir bozukluk olmakla beraber, zannedildiğinin aksine çocuklarda ve gençlerde çok sık rastlanan durumdur. Görünümü yetişkinlere göre farklılık gösterebilir. Özellikle çocuklarda depresyon bulguları yetişkinliklerde olduğu gibi hayattan zevk alamıyorum gibi cümleler ile kendini göstermeyebilir. Çocukta ders başarısında düşüklük, bağışıklık sisteminde zayıflık, aşırı kaygı, niteliksiz bir görüntü, arkadaş ilişkilerinde sorun yaşama, uyku ve iştah bozuklukları, kilo kaybı, dikkat dağınıklığı gibi bulgular ile kendisini gösterebilir. Çocuğun sözel becerileri çok yeterli olmadığı için kendini çok iyi ifade etmeyebilir. Aileler bu konuda çocuklarını iyi takip etmelidir.

Depresyonun çok çeşitli sebepleri olabilir. Bazen sebep çok net ortada olmayabiliyor, çocuğun ailesel bir yatkınlık ya da çevresel faktörler, okul değişikliği, arkadaş değişikliği depresyona sebep olabilir.

İlgili>>  Bipolar (manik depresif) Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gençlerde depresyon

Gençlerde de çok sık görülmektedir. Gencin bir sorunu olduğunu kendi ifade etmesi beklenmez. Ergenlerde öfke patlamaları, ders başarısında düşme, arkadaş ilişkilerinde bozulma, intihar düşünceleri, odasına kapanma, kendisine zarar verici davranışlar, bilgisayar bağımlılığı gibi sorunlar altta yatan depresyonun habercisi olabilir.

Gerekirse terapi çalışmalara başlanması ve gerekli tedavinin düzenlenmesi çok önemli ve bir ekip işidir.

Uzmanlar bu nedenlerle gençlerde görülen depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor. İngiltere’de özellikle intiharı düşünen gençler için kurulmuş dernekler bulunuyor. Türkiye’de bir dönem intiharı aklından geçirenler için “Umut Işığı” adlı dernek kurulmuştu. Ancak 12 yıl boyunca hizmet veren ve binlerce insanı intihardan vazgeçiren kurum masraflı bulunduğu için 2007’de kapatıldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç