Çocuğumuzun 5 alması iyi eğitildiği anlamına gelmez


bengi semerciPsikiyatri Hekimi Prof. Dr Bengi Semerci karne gününde çocuğa nasıl davranmalıyız konusunda bilgi verdi.

 

 

Başarısızlığın bir çok nedeni olabilir

Başarısızlığın bir çok nedeni olabilir. Okula, çocuğa veya aile nedenleri olabilir. Ailenin çocuğu destekleyecek bir ortam kuramaması. Ya da kendi içindeki çatışmaları çocuk ile çok fazla ilgilenmemiş olması başarısızlık nedeni olabilir. Okul ile ilgili olabilir çocuğun eğitimi alma şeklini almamış olabilir. Öğretmenin anlatım tarzı ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

Övgülerde yergilerde aslında sonuçlara değil yapılan yönteme yapılmalı. Eğer bir çocuk elinden geleni yaptıysa bir takım başka nedenlerle karnesinde zayıf geldi ise önemli olan o yöntemin değiştirilmesi gerekir. Niye 4 değilde 5 diyen ailelelerin tutumu çok yanlış. Hepsi 5 isteği çok anlamsız bir istek. Çocuğunuzun iyi eğitilmesi 5 alması ile ilgili değildir. Ne kadar araştırıyor, sosyal becerisi nasıl bunlara bakılmalı.

İlgili>>  Heykeller ve çocuklar

Çocuğunuzu kıyaslamayın

Sadece karne konusunda değil hiç bir çocuğu başka bir çocukla karşılaştırmamak gerekir. Unutmayın çocuğumuz bizi başkasının anne veya babası ile karşılaştırılmıyor. Her çocuğu kendi yetenekleri ile değerlendirmesi lazım. Notlar kötü geldi ise çocuğu sizden uzaklaştıracak bir şeyler yapılmamalı. Onunla konuşmalı ve sorunun nerede olduğu düşünülmelidir.

Çocuklarımıza çok objektif bakamıyoruz. Çocuğumuzda bizim istediğimiz yeterlilik var mı ona bakmalıyız. Çocuğu sadece karne notu ile değerlendirmek çocuğa haksızlık olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç