Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor


 

 

Her yeni başlangıç gibi okula bakmakta kaygı uyandırıyor.Bazen de anne ve babalar çocuktan daha çok kaygılı oluyorlar, çocuğu okula hazırlamak için anne babalarında daha az kaygılı olmaları gerekiyor.

Duygular çok hızlı bir şekilde çocuğa geçmektedir. Okul çağındaki çocuklar anne ve babalarının duygularını hızlı bir şekilde alıyorlar. Anne ve babaların çocuklarını okula gönderme isteği net olmalı, aynı zamanda bağımlılıkta geliştiği için anne ve babalarında çocuklarından ayrı kalması gerekiyor.

Anne ve babalar çok kaygılı olmasınlar, ödüllendirici bir süreç olarak değerlendirsinler, çocuğa korkma gibi ifadeler kullanmaması gerekiyor.

Çocuğun yaşına uygun gelişimsel döneme uygun olup olmadığına öğrenebileceğiniz testler var, bu testlere çocuğa yaptırarak okula uygun olup olmayacağını öğrenebiliriz. Çocuk belirgin bir davranış ya da duygusal problemi yok ise normal yaşında başlamasında bir sakınca yoktur.

Hiperaktif çocuklarda kuralların çok daha net olması gerekiyor, anne babaların biraz daha efor sarfetmeleri gerekiyor. Çocuk çok rahat bir şekilde anne babaların davranışlarını yönlendirebiliyor, anne babaların çok daha çocuktan uyanık davranmaları gerekiyor. Okuldaki kuralların çok net olması ve öğretmenin anne ve babalar ile iletişimi iyi olması çok önemli.

Okulun korkulacak olmadığını ve okulun aslında çocuğun gelişimi için çok faydalı ve gerekli bir süreç olduğunu çocuğa aşılamak gerekiyor bu anne ve babaların görevi. Sonrasında öğretmenlerin daha sıcak bir iletişim kurmaları aynı zamanda da çok net kurallar sınırlar koymaları gerekiyor. Öğretmeni sevmelerinde bu da çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in