Çocuğa Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?


Mahremiyet kişiye özel olan ve başkası ile paylaşılmayan demektir. Çocuklara iyi dokunuşu kötü dokunuşu anlatmazsak, özel bölgelere dokunuşu anlatmazsak çocuk istismara uğrar ve bunun kötü bir şey olduğunu hiç bilmez. Bilmezse eğer çocuğun hoşuna da gidebilir. Çocuğun kendi bedensel sınırlarını fark etmesini sağlamak mahremiyet eğitiminin başında gelmektedir. Ayrıca başkasının sınırlarına saygı göstermeyi öğretmek çok önemlidir.

0-6 yaş döneminde çocuklara mahremiyet eğitimi verilmeye başlanmalı

Mahremiyet kişiye özeldir ve başkası ile paylaşılamayan bir şeydir. Çocuğun kendi bedensel sınırları fark etmesini sağlamak ayrıca başkasının bedensel sınırlarına saygı duymasını öğretmek. Bunun yanı sıra bedeninde kendi özel bölgelerini bilmesi, kendi özel alanlarının olduğu fikrini çocuğa vermek gerekir.

Özellikle 0-6 yaş döneminde çocuklara mahremiyet eğitimi verilmeye başlanmalı. 2 yaşından itibaren insanların gözü önünde çocuğun altını değiştirilmemeli. 4 yaşından itibaren anne ve babanın bedenini görmemesi ve kendi bedenini sakınmasını sağlamalıyız.Çocuğun özel yerleri ile ilgili şakalar yapılmamalı ve çocuk dudaktan öpülmemeli.

Alışveriş merkezinde gibi kalabalık yerlerde çocuğun tanımadığı ve sürekli görmediği kişiler çocuğa birden dokunmamalı. Isırarak sevmek sakıncalı eğer ısırarak şiddeti ve sevmeyi birbirine karıştırıyor ve çocuklar öyle kodluyor.

İlgili>>  Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

Anne baba örnek olmalı

Anne babalar çocuğa mahremiyeti öğretirken hem sözel olarak hem de davranışsal olarak mesajı vermelidirler yani kendileri de dikkat etmelidir. Evde ebeveynler olarak çocuğa ortalıkta çıplak dolaşmaması gerektiği. Tuvalete girerken tuvaletin kapısının kapatması gerektiği, anne babanın odasına girerken kapıyı vurması gerektiği, girebilirsin denildikten sonra içeriye girmesini söylemek gereklidir. Sadece söylemek değil bunları uygulamakta lazım.

Anne babalar çocuğa mahremiyeti öğretirken hem sözel olarak hemde davranışsal olarak mesajları vermek önemlidir. Anne babalar kendileri de dikkat etmelidirler evde çıplak şekilde dolaşmamaya kendileri dikkat etmelidirler. Çocuk bunları gözlemleyerek model alarak öğrenebilsin.

Çocukların özel odaları olmalı

Çocuklar bazen anne babalarının yanında yatmaktadırlar, bu da mahremiyet sınırları ile alakalı bir durumdur. Çocuğun kendi özel odası vardır orası onun odasıdır onun yatağı oradadır. Anne babanın ortasında yattığı zaman anne babanın yatağında yatmış olur. Bu konularda kendi yatağında yatması özendirilmeli. Kendisine ait sınırlarının olması, çocuğun kendi odasının olması ve anne babası ile artık yatamayacağı bilgisinin verilmesi ve mahremiyet sınırları açısından önemlidir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç