Çitlenbiğin (Menengicin) Faydaları Nelerdir?


Çitlembik karaağaç familyasından olup 70 kadar çeşidi olan sakız ağacının meyvesidir. Her yıl yaprak döken bir ağaç cinsidir. Kuzey Yarımkürenin ılıman sahip bölgelerine yayılmış bir bitkidir. Genellikle orta büyüklükteki ağaçlardır. Boyları 10 metredir nadiren 40 metre olurlar. Yaprakları yaklaşık 3-15 cm uzunluğunda oval sivri uçlu ve kenarları tırtıklıdır. Bazı türleri süs ağacı olarak ve susuzluğa dayanıklılığı ile bilinmektedir.

Meyvesi sert ve çekirdekleri bir çok hayvan türü tarafından yenilir. Yaprakları tohumları ve sakızı kullanılır. Çitlembik meyvesi içerisinde E ve D vitaminleri içerir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

Ayak terlemelerini keser ve yaraları tedavi eder. Böbrek kumlarının dökülmesine yarımcı olur. Mide ağrılarını dindirir ve öksürüğü keser.

Çitlembik yağı da kullanılmaktadır. Ağızdan akan suları giderilmesini sağlar. Yaraları iyileştirir, damak için oldukça faydalıdır, idrar söktürür, öksürük tedavisinde bal ile beraber yenilebilir. Çitlembik yapraklarının bal ile kaynatarak içilirse tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Mide ünseri için çitlembik bitkisinin sakızı bal ile macun yapılarak aç karnına yenilebilir. Yaprakları da kaynatılarak bal ile tatlandırılıp içilir. Çitlembik tohumlarından çok lezzetli kahvede yapılır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç