Cilt Kanseri Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri


 

Cilt kanserleri toplumsa sık olarak yer alır. Cilt kanseri yaş olarak 70 yaşından sonraki veya uzun süre güneş teması olmuş hastalarda daha sık seyretmektedir. Fakat deri kanserlerinin iyi tarafı özellikle erken tespit edildikleri zaman tamamen tedavi edilmektedirler ve vücutta başka bir yere atma durumu cilt kanserlerinde yoktur.

Cilt Kanserinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle güneşe maruz kalmamaya gayret edilmeli. Sıcaklığın çok olduğu 10 ve 16 arası dışarıda olmamız gerekiyor özellikle cildi kişilerin cildini koruması gerekiyor. Geniş kenarlı şapkalar ile güneşin temasını azalatacak kıyafetler ile dışarı çıkılmalıdır. Yaz sezonunda en az 30 koruyucu faktör içeren koruyucu kremlerin kullanılması çok önemlidir.

Terledikten sonra ya da yüzdükten sonra kremlerin yenilenmesi gerekiyor. Ne kadar çok güneşe maruz kalırsak o kadar risk içerisinde oluruz.

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?

ciltCilt kanseri en çok görünen bölgemiz cildimiz olduğu için mutlaka bir belirti verir. Diğer kanser türleri gibi sinsice ilerlemez. Örneğin aylarca geçmeyen bir sivilce yara cilt kanserinin belirtileri arasındadır. Cilt ülserleri denilen krater manzarası gibi kenarları yüksek zemini alçak olan yaralarda, uzun süre geçmeyen yaralarda cilt kanserinin düşünmemiz gerekir.

Bir ben üzerinden gelişen kanser türünde ben deki değişikliklere dikkat edilmesi gereklidir. Benin aninden koyulaşması, benin birden bire büyümesi, eğri büğrü bir hal alması ve subjektif şikayetlerin eşlik etmesi yani kaşınma gibi şikayetlerin başlamasıdır, bunlar benin kanserleşmeye doğru gideceğini gösterir.

İlgili>>  Kanser Olmanıza Neden Olabilecek Meslekler

Aşağıdaki deri değişiklikleri cilt kanserini işaret ediyor olabilir:

  • Pul pul dökülme
  • Kanama veya cilt yerden sızma
  • Normal süre içinde iyileşmeyen bir boğaz
  • Pigment
  • Düzensiz sınırları olan bir ben
  • Ani hassasiyet, kaşıntı, ağrı
  • Gözle görülür hızlı büyüyen nokta

Cilt kanseri nasıl tedavi edilir?

Cilt kanseri tedavisi cerrahidir, bütün cilt kanseri türleri cerrahi tedavi ile erken tanı konulduysa kolayca yüzde 100 tedavi edilmektedir. Ne kadar küçükse o kadar estetik tedavi söz konusudur.

Cilt kanseri cerrahi tedavisi yapıldıktan sonra pataloglar buna bakıp, inceleme yapılıp ne kadar ilerlemiş olduğunu görüyorlar ve bir de cerrahi sınırda kanser hücresi olup olmadığını görebiliyorlar. Eğer cerrahi sınırları temizse belirli bir marjı aşmamışsa o zaman ikinci bir operasyona gerek olmaz. Ama cerrahi sınırlar aşmışsa o zaman ikinci bir operasyon yapılması gerekiyor. Daha sonra eğer gerekiyorsa kemoterapi ve radyoterapi yapılabiliyor.

Cilt kanseri ölümcül bir hastalık mı? Erken tanının önemi nedir?

Deri kanserlerinin güneş radyasyonu ile ilgili olanların çoğunluğu ölümcül değildir.

Genellikle melanom diye bilinen ben’ler üzerinde gelişebilen, güneş maruziyeti ile ilgili olan deri kanseri ölümcül olabilir. Bu kanserin erken tanısı çok önemlidir. Çünkü tedavi erken dönemde cerrahinin yapılması ile mümkündür. Cerrahi olarak çıkarılan deri kanseri tamamen iyileşir ve şifa sağlanabilir. Ancak erken tanı yapılamamışsa ve kanser yayılmışsa o zaman yaşam şansı oldukça azalabilmektedir.

Deri kanserleri içinde melanomun erken tanısı çok önem taşımaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç