Çileğin Faydaları Nelerdir?


 

Çileğin en önemli özelliği C vitamini açısından yüksek olması. Antioksidan kapasitesini artırdığı için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çilek sadece vitamini için değil lezzeti ve reçeli yüzünden de tercih ediliyor.

Çilek kansere karşı koruyucu bileşenler içeriyor. Potasyum, magnezyum içeriği ile kemikleri güçlendirme yönünden etkili. Lif içeriği yüksek olduğu için kabızlığı önlüyor. Çilek, içerdiği C vitamini ve antioksidan sayesinde cilde de çok faydalı. Çileği ezip içerisine badem kırdığınızda cilde faydalı oluyor.

Hamilelik döneminde kullanıldığında bebeğin beyninin gelişimini destekliyor. Kemiklerin güçlenmesi için gerekli, potasyum, magnezyum içeriyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kolesterol

Düzenli olarak çilek yiyenlerde kötü kolesterol seviyeleri düşmektedir. Bunun başlıca nedeninin çileğe kırmızı rengi veren antosiyanin kimyasalı nedeni ile olduğu düşünülmektedir. İyi kolesterol seviyesini dengede tutarak, kötü kolesterolü düşüren çilek mutlaka yenilmelidir.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, kansere karşı koruma yaparken, bağışıklığı kuvvetlendirir ve serbest radikallerle savaşır. Alzheimer gibi beyin hastalıklarında etkilidirler, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen hastalıklarda koruyucudurlar. Yapılan araştırmalarda çilek, antioksidan meyveler arasındadır. Bunun başlıca nedeni, çileğe kırmızı rengi veren antosiyanin kimyasalı, C vitamini içermesi olarak kabul edilir.

Kanserden koruma

Çileğin antioksidan etkisi, kansere neden olan serbest radikalleri engeller. Ayrıca içeriğinde bulunan fitokimyasallar kanser hücreleri ile savaşmaktadır. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Çilekte bulunan ellagic asit, bazı kanser türlerini yavaşlatmaktadır.

Kalp ve damar sağlığı

Çileğin antioksidan etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma yapmaktadır. Çilek içinde bulunan polifenoller, kötü kolesterolü düşürür ve bu nedenle kalp krizi dahil olmak üzere kalp hastalıklarına karşı koruma yapar.

Diyabet

Şeker hastalığında pek yenilmeyen bir meyve olmasına rağmen, aslında çilek kan şekerini yükseltmeyen bir meyvedir. Yenildiğinde uzun süre tok tuttuğundan yenilebilir.

Kabızlık

Çilek içinde bol miktarda lif olduğundan kabızlığa ve basura iyi gelir.

Cilt

Yüksek oranda C vitamini içeren çilek, ciltte kuruluğu ve kırışıklığı engeller. Maske olarak cilde uygulandığında ciltte onarıcı etkiye sahiptir.

Kemikler

Kemikleri sağlıklı tutan manganez, çilek içinde bulunmaktadır. ayrıca, manganez kalsiyum emilimi yaparken kullanılan mineraldir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç