Cildimizin Daha Genç Görünmesi İçin Neler Yapabiliriz


cilt

gonca gökdemirDermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir, cildimizin daha genç ve parlak görülmesi için bilgiler verdi.

30’lu yaşlar

Cildimiz yaş ile birlikte pek çok değişikliğe uğrar. Yaşlanma ile birlikte nemini kaybetmeye başlar ve 30’lu yaşlarda kırışıklar meydana gelmeye başlar. Bu dönemde cilde nem veren mezetorapi uygulamaları en sık uyguladığımız yöntemlerdir. Eğer mimiğe bağlı kırışıklar var ise bu problem için ise botoks uygulaması ile bu kırışıkların derinleşmesini engellemek ya da yok etmek mümkün olabilir.

40’lı yaşlar

40’lı yaşlara gelindiğinde cilde eksiklik sağlayan kolojen maddesinin azalmasına bağlı yüzde sarkmalar meydana gelebilir, yanak bölgesinde yağ dokusunun azalmasına bağlı çökmeler meydana gelir. Yüzde derin çukurlar bulunuyor ise bu bu bölgelere dolgu yapılabilir. Burada önemli olan cildin sarkmasını beklemeden önlemlerin alınmasıdır.

İlgili>>  Kozmetik ürünlerde kullanılan kimyasalların cilde zararları nelerdir?

Lazer tedavileri gibi cilt gençleştirme yöntemi yapılabilir. 40’lı yaşlarda göz çukurlarında derinleşme olabilir, böyle bir durumda özel dolgular ile bu problemle gidebilir. İnce dudaklar için de yine dolgu uygulamaları yapılabilir.

PRP uygulaması

Son yıllarda yaptığımız gençleştirme yöntemlerinden birisi de PRP uygulamasıdır, bu tedavi kişiden aldığımız bir kanın özel işlemlerden sonra elde edilen serumun cilde enjekte edilmesidir. Burada amaç serumun içerisinde olan büyüme faktörlerinden faydalanarak cildin daha geç görünmesini sağlamaktır.

Asıl önemli olan sizin cildiniz için en uygun tedavi yöntemlerinin seçilip uygulanmasıdır, cilt gençleştir tedavilerinde standart bir uygulama yoktur, her cilt aynı tedaviye yanıt vermeyebilir. Cilt tedavi belirlenirken hastanın yaşına, mesleğine, sosyal statüsüne göre uygun tedavi şeklinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç