Çikolata Nasıl Yapılır?


 

 

Çikolota kelimesi anlamı “acı su” olan bir kelimeden gelmiştir. Bu kelime kullanılmıştır çünkü kakaoların doğal tadı acıdır. Acaba bu acı tanelerden leziz çikolata barları nasıl yapılır.

Sütlü ya da kakaolu ne çeşit çikolata yapılırsa yapılsın hepsine aynı şekilde yapılır, kakao ağacının çekirdeği ile çikolata yapımına başlanılır. Bu çekirdekler çikolata fabrikasına Afrika, Meksika’da ve tropik yerlerden kuru olarak gelir, doğal halleri oldukça acıdır.

Acı tanecikleri tatlı çikolataya çevirme işi çekirdeklerin parçalama makinasıda vibrasyonla açılarak çekirdeğin içerisindeki acı parçacıklarının çıkarılması ile başlar. Bu parçaya uç denir ve kakaonun çikolata tadını taşıyan kısmıdır. Çekirdekler parçalanınca kabuklar ve uçlar vibrasyonlu eleklerde ayrılırlar. Daha büyük ve hafif kabuklar eleğin üzerinde kalırken, daha küçük ve ağır olan uçlar aşağıya düşer. Uçların üzerindeki aromayı çıkarmak için büyük bir fırında kavrulurlar. Kavurmanın zamanı ve ısısı çikolata yapımının en önemli sırrıdır, bu iki değişkenin yapılması çikolatanın aromasını belirler.

İlgili>>  Çikolata Hakkında Bilinmeyenler

Ne kadar çok karıştırılırsa o kadar lezzetli olur

 

Diğer önemli sır ise kavrulmuş uçların ağdalı çikolotamsı sıvının içerisine eklenmesidir. İşlem fıstıkların fıstık ezmesi haline gelmesi için ezilmesine benzer. Karışım lezzetli görünmesine rağmen halen çikolata tadını almamıştır. Tadlandırılması için sıvı şeker ve diğer malzemeler ile birlikte tatlı, ağdalı, pütürlü bir karışım oluncaya kadar karıştırılır. Tadı çikolata tadında ama yeterince olmamıştır.

Çikolata karışımı bir kaç gün karıştırıldıktan sonra pürüssüz çikolata kıvamın alır. Makinanın içerisinde ki mikserlerin devamlı çalışması ısı oluşur ve daha keskin çikolata kokusu açığa çıkar. Çikolata ne kadar uzun çalkalanırsa lezzetli aynı zamanda daha pahalı çikolata haline alır ve artık çikolatalar kalıplanma haline gelmiştir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç