Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Gebelik Şansını Azaltır Mı?


 

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti gebeliğin yerleştiği rahimdeki, iç dokusunun vücudun başka bir bölümünde özellikle yumurtalıklarda yerleşmesiyle oluşur. Endometriozis hastalığı olarak tanımlanan rahatsızlık vücutta başka alanları da etkileyebilir.

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin iç yapısı aynen rahim dokusu gibidir. Kadındaki üreme hormonlarına karşı, aynı rahim iç dokusunun verdiği yanıtı verir. Her adet dönemi geldiğinde, kistin içinde kanama meydana gelir. Bu kanama içeride birikerek, zaman içinde koyu kıvamda ve kahverengi bir sıvı halini alır. Bu sıvının erimiş çikolatayı andırması yüzünden, kistler çikolata kisti olarak anılır.

Bazen ağrıya ve benzer ultrason görünümleri nedeniyle yumurtalıklarda meydana gelen kistler ya da corpus luteum kistleri çikolata kistleriyle karıştırılabilir ve gereksiz tedaviler uygulanabilir.

Çikolata Kisti Gebelik cikolata kistiŞansını Azaltır Mı?

Çikolata kistinin tam sebebi bilinmese bile rahim dokusunun başka bir yerde büyümesi ve adet ile birlikte şikayetleri artıran bir problemdir.

Çikolata kisti hem karın için yapışıklıklara sebep olabiliyor hem de yumurta içerisinde büyüdüğü zaman yumurtanın kapasitesini ve rezervini azaltıyor. 35 yaşındaki kadında çikolata kisti var ise rezervin yüzde 50 sini kaybediyor.  Her çikolata kisti ameliyat edilmiyor ya da tüp bebek tedavisi yapılmıyor. Çikolata kisti olduğu halde gebe kalınca biraz daha işler kolaydır ve hastaya özel tedavi gerekir.

Çikolata kisti derecesi önemlidir. İçerisindeki maddeler de gebelik şansını azaltmaktadır. Çikolata kisti olanlar da Tüp bebek tedavisi görse dahi şansları bir miktar daha azdır. Bu tür hastaları geçici menopoza sokarak tedavi uygulanıyor ve başarı şansı bir miktar yükseltilebiliyor. Her hastanın durumu kendisine özel olduğu için ona göre tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç