Çiğ Beslenme Diyeti Nedir?


 

Çiğ beslenme son yıllarda artık bir akım olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı haline gelmiş olan bir beslenme türüdür.

Bu beslenmedeki amaç besinleri yüksek ısıya maruz bırakmadan yani pişirmeden tüketmektir. Burada önerilen ısı derecesi 42 derecenin altıdır. Çünkü besinin içerisinde enzim adı verdiğimiz ve besinin emilimine destek olan bir takım maddeler vardır. Bu maddeler 42 derecede özelliklerini yitirirler, 48 derecenin üzerinde de tamamen yok olur. Yani biz besinlerimizi pişirerek tükettiğimiz zaman artık enzimlerden faydalanamamış oluruz.

Bu işin felsefesinde besinleri mümkün olduğunca doğal ve içerisindeki tüm besinleri ile tüketmektir. Ne enzim kaybı ne de besin kaybı olacak tam anlamıyla siz gerçekten tüketmiş olacaksınız. Aynı zamanda organik ve doğal olması yine çiğ beslenmesinin ana prensiplerindendir.

İlgili>>  İyi bir diyet için yemek saatleri nasıl olmalı?

Çiğ beslenme (raw food) nedir, faydaları var mıdır?

Çiğ beslenme akımı aslında bir diyet akımı değil aynı zamanda da felsefedir. Bu akım yediğiniz besinlerinin yüzde 75’inin en azından çiğ olmasını savunur.

Tahıllar, meyveler, sebzeler kullanılır. Kısa dönemde bu beslenme türü size kilo verdirebilir. Doğal olarak kaloriyi kısatlamış oluyorsunuz. Bunun yanında çiğ besin tükettiğimiz için enzim hala aktif oluyor ve bu da insan vücudu için yararlıdır.

Diğer yandan baktığımızda gastriti, ülseri olan hastalarda hazımsızlık ve gaz sancısı gibi şikayetleri daha da arttırdığı görülmektedir. Bu tarz beslenme yöntemlerini denemeden önce kişinin kendi durumunu gözden geçirmesi gerekiyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç