Chp’nin ön seçimi hangi mesajları verdi?


ersin kalaycıoğluSiyaset Bilimci Pro. Ersin Kalaycıoğlu, Chp’nin ön seçime gitmesini değerlendirdi.

Chp’nin yaptığı ön seçim 1960’larda uygulanmıştı ilk defa uygulanmıyor. Delegelerde seçim kritik ama üyelerde de problem var. Üyelerin kendilerince önemli olan kişilere oy veriyorlar. ABD’de ki uygulamalarda da bu şekilde ama her eyalette aynı değil, başı eyaletlerde genel olarak ön seçim yapılmıyor. Orada görülen özellik; eğer partinin belirli bir seçim çevresindeki üyeleri belirli bir özellikte ise, belli bir etnik kökenli, belirli bir sosyal grupta ise ona daha hoş gelen adayları seçiyorlar. O seçim çevresinde bu grup küçük bir azınlık oluşturuyorsa o zaman seçilen kişiler fazla oy almayabiliyor, böyle bir risk taşıyor. Seçmen yapısı ile üye sayısında çok büyük örtüşme olmadığı yerde avantaj olmak yerine dezavantaj olabiliyorlar.

Almanya’da ise parti teşkilatı seçiyor, bir kısım işçi sendikalarına dayalı bir seçim var. Dolayısıyla sendikanın koyduğu adaylar çok büyük önem kazanıyor. Bu seçtikleri kişiler ideolojik olarak soldalar. Bizde ise parti amblemine oy veriyorsunuz, kişisel olarak ön plana çıkılamıyor. Bizde listenin ön sıralarında olanlar önem kazanıyor dolayısıyla parti merkezi partinin liderini belirlemiş oluyor çünkü listeye oy veriliyor.

İlgili>>  Parti Kapatma Demokraside Şiddet Kültürüdür

Halk dediğimiz kitle şu an örgütlü, o örgütlü halk arasında örgütün lideri ortaya çıkar. Bazı yerde bu örgütler etnik grup ya da bir dini cemaat veya arazi mafyası da olabilir, birden bire ortaya çıkabilir. Sendikalarda olabilir ama Türkiye’de çok zayıflar. 1980’e geldiğimiz 3.5 milyon işçi vardı 5 milyon seçmen arasında. Bugün Türkiye’de 12 milyon işçi var bunun 900 bini sendikalı, bugünkü sendikalar önceki sendikaların bir kopyası. Hangi bazda olursa olsun örgütlü gruplar ön plana çıkarlar.

Chp’nin yaptığı bu süreç bir kereliğine yapılan bir şey değildir, bu yapılanlardan ders çıkaracaklardır ve ona göre üye sayısı büyütme ve daha temsili hale gelme olacaktır. İstanbul’da oy veren sayısına oranla seçmen arasında sayı çok büyük o zaman bu etkiler Chp’ye faydalı olacaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç