CHP’nin Merkez Türkiye Projesi nedir?


Selin Sayek BökeCHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Chp’nin yüzyıl projesi olarak adlandırdığı Merkez Türkiye Projesi’nin detaylarını anlattı.

Bu proje dünyanın merkezini Türkiye yapacak, mega kentten pompalanan kan Türkiye’ye dağılacak ve Türkiye’yi dünyanın göz bebeği yapacak. 4 ayaklı bir ekonomi bir vizyon paylaşmıştık bu vizyonun iki ayağı bizim aktardığımız ilk 100 günlük ve 1 yıllık iktidar programının önemli parçasıydı. Sosyal adaleti sağlayacak bir proje idi.

Açıkladığımız yüzyılın projesi ile biz sadece 100 günlük bir iktidar değil, bir yıllık iktidar değil, sadece 4 yıllık iktidar değil. Türkiye’yi 20 yıl boyunca kalkındıracak bir iktidara hazırlandık. Türkiye’nin projesi ile 20 yıl boyunca Türkiye’nin kalbinin atmasını sağlayacak bir projedir bu.

Bütün ekonomik planımız zaten vatandaşımızın daha rahat yaşamasını sağlamak için atılması gereken atılmasını atan bir program. Yüzyılın projesi şunu yapıyor, dünyada üretim yapılıyor Türkiye’de üretim yapılacak ve yapılan bu üretimin zarar görmeden belli bir piyasalara ulaşabilmesi gerekiyor. Biz eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz, coğrafyada ki eşsizliğimiz aynı zamanda 4.5 saatlik mesafe ile 58 ülkeye ulaşabilir Türkiye’den üretilen insanlar. Türkiye kendisi için yarattığı gibi dünya içinde bir fırsat yaratıyor. Bu fırsat aynı zamanda her birimizin daha zengin olmasını sağlıyor.

İlgili>>  Bir şirket ile ülkeyi kıyaslamak büyük bir hayal kırıklığı

İzmir’de Seferihisar’da mandalina üretici olsun oradaki mandalinayı Rusya’ya götürecek olsun, o mandalina İzmir’den çıkıp dağlara aşarak Rusya’ya gidene kadar eziliyor, yolda çürüyor Rusya’nın sınırına ulaştığı zaman Rus yetkililer bu çürümüş ben bunu almam diyor. Bu proje ile merkezi Türkiye yapan bu proje ile o mandalina mega kentte depolama merkezinde depolanacak, orada ona bir değer katılacak, oradan yeni pazarlara çok daha hızlı zarar görmeden ve çok daha etkin bir şekilde ulaşmış olacak. Yani Seferihisar’daki üreticiye, Hatay’daki üreticiye aynı imkanı sağlayacak. Büyük bir depolama faaliyeti bunun da ötesinde lojistiği kıymetli kılacak. Yani ürettiğimiz ürüne değer katacak, araştırmayaı geliştirmeyi içerisinde bulunan merkezleri de olacak ve Türkiye’dek ürünleri daha kıymetli kılacağız.

Nitelikli hayatlar için nitelikli işler gerekiyor, nitelikli işlerin yapılabilmesi için nitelikli kamu yatırımları yapılması gerekiyor. Bu proje nitelikli kamu yatırımı ile Türkiye’de her vatandaşın nitelikli iş yapmasına ve ağacından kopan mandalinanın değerini kaybetmeden pazara sunulacak bir proje. Yaşanacak bir Türkiye için nitelikli üretim yapılması gerekiyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç