Çernobil’de Ne Oldu?


Çernobil reaktör kazası, Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentinde meydana gelmiştir. Rusya nükleer sızıntı benim sınırlarımda olursa ne olur diye deney yapmak istiyor ve sonuç facia ile sonuçlanıyor.

26 nisan 1986’da meydana gelen çernobil reaktör kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Patlamadan sonra ortaya çıkan sonuç korkutucu. 30 Nisan 1986 nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı tüm dünya tarafından öğreniliyor.

Reaktörün patlaması sonucu atmosfere yaklaşık 50 tonluk radyoaktif gaz sızıntısı oluyor. Hiroşimaya atılan atom bombasının tam 10 katı büyüklüğünde. Rusya ise bu faciaya önlem olarak insanları başka yere göndermeye çalışıyor.

Tüm bu patlamanın ve facianın sorumlusu olan Anatoly Dyatlov, radyoaktif sızıntı almasına rağmen hayatını kaybetmedi. 10 yıl cezaevinde kaldı 1995’te kalp krizi ile eceli ile dünyadan gitti.

Bölgeye uzunca yıllar 30 km’den fazla yaklaşmak yasaktı bölgeyi temizlemeye gitmek için gönderilen robotlar 3 dakika sonra hurda oluyordu. İnsanlar ise özel kıyafetle gitmelerine rağmen sadece 40 saniye orada kalıyordu.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç