Cep Telefonunuz Kaybolduğunda Ne Yapmalısınız?


 

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonumuz kaybolunca ya da çalınınca ne yapmalıyız. Bu soruya en net cevap bilgi teknolojileri iletişim kurumu BTK’dan geldi. Buna göre cep telefonu kaybolan ya da çalışan vatandaşların resmi olarak yapılması gereken ilk iş BTK bilgi ve ihbar merkezi 0312 294 94 94’ü arayın.

btk

İhbar merkezini aradığınızda cep telefonunuzun 15 haneli Imei numarasını kimlik bilgilerinizi, numaranızı, en son kullandığınız zaman ihbar merkezine bildirmeniz gerekiyor.

Bilgilerinizin doğrulanması durumundan ilgili telefon iletişime kapatılıyor ve bunun ardından çalıntı ya da kayıp olduğuna dair telefonunuza bir mesaj gidiyor. Mesajda “cihazı en yakın kolluk kuvvetine teslim edin” yazmaktadır.

İlgili>>  Yurtdışından telefon getirenler dikkat!

Bu arada hattınız kullanıma kapatılması için operatörünüze talimat vermeniz gerekiyor. Eğer bir hırsızlık durumu olmuş ise savcılığa ya da emniyet başvurmalısınız.

Telefonunuz bulunduğu takdirde yapmanız gereken iki seçenek var;
Başvurunuzu nereden yaptıysanız, Btk’dan yaptıysanız Btk’ya, savcılık kanalı ile başvuru yaptıysanız savcılığa giderek telefonunuzu açtırabilirsiniz.

CEP TELEFONU SUYA DÜŞERSE NE YAPILMALI?

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç