Cari Açık Neden Artıyor


kani bekoDisk Başkanı Kani Beko, çiftçinin, işçinin ve işverenin sorunları, reel sektörün sıkıntılarını yorumladı.

Türkiye’de 2014 yılında 250 milyar dolar ithalat yapmış 100 milyon dolar ihracat yapmış, ortada 100 milyar dolar cari açık var. Cari açık dediğimiz zaman Türkiye üreten değil tüketen bir toplum olduğudur. Taşralar gittiğimde alışveriş merkezlerinde bizim ürettiklerimiz değil ithal ettiklerimiz raflarda, böyle olduğu için üretimden kopan bir ülke olduk. Sonuç itibariyle işçiler memurlar kamu çalışanları, emekliler sadece insan olmaktan kaynaklı temel ihtiyaçlarını gidermek için kredi almışlar.

5 yıl içerisinde 3 milyon 700 bin kredi alan şahıslara icra borcu gelmiş. İşçilerin, emeklilerin, memurların borçlu olduğu bir toplumda biz hala ithalatı düşünüyoruz. Diyarbakır’da alışveriş merkezi açıyorsanız oradaki küçük sanayinin üretmiş oldukları ürünleri görmemiz gerekiyor. Siz onları satamazsanız, üretmezseniz cari açık çoğalmakta.

İlgili>>  Küresel sermaye

Türkiye’de her geçen gün istihdam daralması var. Cumhurbaşkanı Diyarbakır’da konuşma yapmıştı; “Ben burada silah sesleri duymak istemiyorum, makine sesleri duymak istiyorum” demiştir. Konuşma yaptığu o dönemde 12 bin kişi işten çıkarıldı ve fabrikalar arazi fiyatına satıldı.

3.5 milyon köylü, yerlerini bırakıp kentlere gelmiş durumda. Kentlerde ise fabrikalar kapatılıyor. Özelleşerek, taşeronlaşarak işyerleri de kapatılınca sorunlar çoğalmaya başladı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç