Canlı Bomba Psikolojisi Nasıl Olur?


 

beyhan budakUzman Psikolog Beyhan Budak, canlı bomba psikolojisi hakkında detaylı bilgiler verdi.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki canlı bomba yapacak kişiler çok öncesinden seçiliyor ve ciddi bir psikolojik eğitime, beyin yıkama sürecine maruz bırakılıyorlar. Özellikle duygusal anlamda belirli bir sağlamlığı olmayan, kolay yönlendirebilen tipler seçilebiliyor.

Dışlanmış bireyler seçiliyor

depresyon

Ailesi tarafından dışlanmış, psikolojik bunalımları olan birey kendini inanılmaz değersiz hissediyor. Örgütler bu tür kişileri eğer yatkınlığı var ise kültürel durumlarından dolayı seçiyorlar ve o gruba dahil ediyorlar. Bu yapıdaki insanların en büyük sorunu bir gruba dahil olmamayışı, kendini değersiz, ezik ve problemli olarak görmeleri. Gruba girdiklerinden itibaren grup üyeleri tarafından bilinçli olarak dışlanmaya maruz bırakılıyor.

Canlı bomba adayı kendini gruba dahil etmeye çalışıyor, grup üyeleri ona karşı tavır alıyorlar. Grup mizansel olarak hazırlanmış bir şekilde şöyle diyorlar; Bize bir kahraman lazım. Bizim davamız için kendisini feda edebilecek kişi lazım. Bu diğer kişinin duyacağı şeklide oluyor. Ve diyor ki ben yapabilirim, ben kendimi kanıtlayabilirim, diğerleri diyor ki; sen nerede yapacaksın sen de o potansiyel yok. Bu amaç ile seçilmiş olarak belirlenen birey kendini kanıtlamak için bu fırsata seve seve atlıyor. Çünkü kendisini bir şekilde kanıtlamak istiyor.

Grup tarafından sahiplenilmeyen kişi canlı bomba olabilirim dedikten sonra grubun tavrı değişiyor ve sahiplenici, şevkat gösterici bir hale geliyor. Sonrasında bu kişi zaten belirli bir psikolojik alt yapısına sahip olduğu için o grubu hayal kırıklığına uğratmamak için göreve hazırlanıyor ve beyin yıkama sürecinden geçiyor.

Ona göre bütün diğer insanlar düşman

İçerisinde bulunduğu grup haricindeki onun hayatını mahvetmiş, onun dünyasını mahvetmiş insanlar. Bu konuda çalışmaları okuduğumda şu gibi sonuca vardım; Böyle kişiler diğer insanlara dair içlerinde bir öfke var. Terör örgütüne dahil oldukları zaman terör örgütünün amaçları birleştiriyorlar ve bu şekilde öfkelerini dışarı vuruyorlar.

İlgili>>  Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım?

Ailesi tarafından sahiplenmemiş kişiler seçiliyor

Toplumda yer edinememiş, uyumsuz, bulunduğu çoğu ortamdan dışlanmış, ailesi tarafından sahiplenmemiş, aidiyet duygusu gelişmemi tiplerdir. Bu tipler terör örgütlerine dahil olunca öyle bir beyin yıkama sürecinden geçiriliyorlar ki belirli bir süre sonra dünyayı siyah ya da beyaz olarak görmeye başlıyorlar.

Dış dünya ile iletişimleri sıfır

Böyle insanlar özellikle dış dünyadaki insanlar ile görüştürülmüyorlar. Sadece ona verilen bilgiler ile yetinmesi isteniyor. Diğer insanları tanırsa insanlıkları görürse siyah beyaz kavramı yok olabilir. Bu insanların internet, müzik, kitap okuması izin verilmiyor. Sadece o kısıtlı dünya içerisinde kalsın isteniyor.

“Sen kahraman olacaksın” gibi telkinler ile kandırılırlar

Canlı bomba adayları çoğu zaman egosunu yükseltecek telkinler ile beslenirler, onları o şekilde cesaretlendirmeye çalışırlar. Sen kahraman olacaksın, dünyaya iz bırakacaksın, halkımız ileri de hep senden bahsedecek, boşa geçen bir hayatın var onu değerlendireceksin gibi bazı telkinlere uzun süre maruz bırakılırlar.

Zaten hayatı boyunca ezilmesi, ailesi tarafından sevilmemiş birey bu şekilde telkinler ile karşılaşınca kendisini daha iyi hissediyor ve yapacağı eyleme kendisini daha rahat bir şekilde adapte ediyor.

İntihar öncesi sendrom

Uzun süren bir hazırlık sürecinden sonra canlı bomba hazır hale gelince eylem yapılacağı yere bir şekilde gönderiliyor. Son anda bir kararsızlık olmasın diye kişilere uyuşturucu maddeler kullanılması, cesaret ilacı kullanılması isteniyor. Bu kadar insana zarar verecek acaba son zamanlarda ne hissediyor? bütün intiharlar edenlerde ya da canlı bombalarda intihar öncesi sendrom diye bir şey var. İntihar öncesi sendromda eğer kişi karar vermişse son günlerde kendisini daha huzurlu daha mutlu, sanki daha ulvi bir amaç içerisine girecekmiş gibi kendisini mutlu hissediyor. Bu yüzden son noktada bir kararsızlık gibi durum nadiren görülebiliyor.

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç