Canan Karatay’dan sağlıklı yaşamın şifreleri


saglikli_beslenme


canan karatayİç hastalıkları – Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr Canan Karatay katıldığı bir TV programında sağlıklı yaşam şifrelerini açıkladı.

 

– Şeker ilk yarım saatte zihni açar ve müthiş bir enerji verir ve ondan sonra kan şekerimizi yükselttiği için enerjimiz düşer.

– Gevrekler ve müsliler Danimarka’da yasaklandır onların yenmemesi daha iyi olur.

– İki sene evvel TBMM ekmek komisyonu benden rapor istedi. O raporda önce ekmekler sonra sağlığımız bozuldu dedim. Ekmekteki tuz çok fazla. Raporumdan sonra ekmeğe konulan 17 adet katkı maddesi kaldırıldı.

– Ekmeği kesen hastalarda şizofren ve akıl hastalığı rahatsızlıkları azalıyor.

– Marketten aldığımız tuz rafinedir, rafine olan her şeye karşıyım.

– Bağırsağımızın çalışması vücudumuzun dengeli olduğunu gösterir. Kişi her gün tuvalete çıkıyorsa sağlığı düzgündür.

– Şeker bağımlılığı beyinde mutluluk hormonu salgıladığı için insanların şekeri bağımlılığı olabilir. Şeker bağımlılığıda sigara gibidir.

– Bütün tohumlar doğal olmak şartı ile faydalıdır. Tohumların içerisinde omega 3 ve omega 6 vardır, fındık, fıstıkta tohumdur.

İlgili>>  Vücudumuza Faydalı Olan Besinler

– Şalgam şekerdir, şalgam yerine çiğ havuç, turp, zeytinyağı, zeytin yenmelidir. Zeytin en sağlıklı yiyecektir.

– Kan gurubuna göre beslenme şekli yoktur.

– Hiç bir gıda doğal olmak şartı ile kanser yapmaz. Şeker vücuda girdiği zaman zehirdir, serbest oksijen radikallerinin salgılanmasına neden olur ve hücreler zafiyete uğrar. Kanser hücrelerini şeker besler. Tüm insanın vücudunda kanser geni var önemli olan bu genleri uyandırmamak. Sağlıklı beslenirsek hiç bir yiyecek vücuda zarar vermez.

– Ağar spor bizim vücudumuz için değil, her gün normal tempolu olarak 20 – 25 dakika yürümek yeterli olacaktır. Spor yapabilirsiniz ama en azından düzenli olarak her gün yürüyebilirsiniz.

– Kırmızı etler sağlıklıdır. Beyaz et doğalsa yenebilir. Beyaz ette daha çok kolesterol vardır. Tavuklar artık çiftlikte yaratılmış bir yaratıktır, aşırı tüketilmemesi gereklidir. Balıkların kızartması tehlikelidir, ızgarada, fırında veya buğlama pişirin.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç