Çanakkale Şehitlerine Layık Yaşayabildik Mi?


yiğit bulutCumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Çanakkale’dek şehitlerimize layık olduk mu? sorsunu cevapladı.

Çanakkale zaferinin 100. yılı perşembe günü kutlanacak, kutlamanın haricinde orada yatan yüzbinler şehidimiz var bunun da altını çizerek geçmek gerekiyor, bu aynı zamanda kutlama ve yüzbinlerce insanımızı bıraktığımız bir savaş. Yüzbinlerce insanımızı orada bıraktık ama arkasından geçirdiğimiz dönemde o yüzbinlere layık olmak için yaşabildik mi? bunu sorgulamamız gerekiyor. Oradaki yüzbinlerce insan canını verdi biz onlara layık olabildik mi bu tartışmamız gerekiyor.

80 yılda 230 milyar dolar GSMH üretik, Çanakkale‘deki yatan şehitlerimize layık mı oldu? 1923 yılı ile 2003 yılları arasında ürettiğimizde 230 milyar dolar. 1923 -2003 arasında defalarca askeri darbe, devalüasyon, sokak olayları gördük. Askeri darbeler devalüasyonları getirdi, devalüasyonlar askeri darbeleri getirdi. Imf ile onlar kez program yaptık, onlarca kez borçlandık ve hepsi başarsızlıkla sonuçlandı. 80 yılda 5 bin gerçek ve tüzel kişiye 2.5 milyon dolar faiz ödedik. Çanakkale’deki şehitler bizim için oradalar.

Sokaklarda bayrak sallamakla olmuyor, geç bunları arkadaş. 80 yılda darbeler devalüasyonlar, Imf baskısı altında ezilmeler, faiz ödemeler bunun karşılığı 80 yılda Milli Eğitim’de yol arpa boyu, Ulaştırmada aynı, 2006 yılına kadar Türkiye tren yapamadı. 1923 – 1933 arasında atılım var ondan sonra hiç bir atılım var. Bir tek Menderes döneminde biraz atılımları var, Erbakan’ın motor ve sanayi ile ilgili atılımları var. Ecevit’in dünya bankasını karşı çıktığı atılımlar var. Bunların haricinde 2003’te geldiğimiz yer 230 milyar dolar GSMH. Emperyalist ne istiyorsa o yapıldı bu ülkede.

İlgili>>  Çanakkale Savaşı Hakkında Bilgiler

Onlarca Imf programından bu ülkenin vatandaşı mı yararlandı? borç aldığın yararlandı. Kemal Derviş’in Türkiye’ye gelişi ile Türkiye aşırı borçlandı. Bu açıdan bakıldığında Çanakkale’de yatan şehitlerimize layık mı olduk? 2003 yılına kadar tam bir başarısızlık örneğidir.Gazi Atatürk’ün zamanında bir atılım var daha sonra dönem dönem liderlerin gücü ile atılım var ama kurumsal hiçbir atılım yok.

12 yılda 600 milyar dolar koyabiliyorsan niye yapamadın? içerideki yerleşik düzeni beslemek için yapamadın. İçerdeki babalar beslenmesi için halkın kanını emmesi gerekiyordu. Onların medyası, onların iç bağlantısı? onların dış bağlantısı, 80 yılda biz neden tren yapamadık? kalkın diye ölmüş, üret diye ölmüş sen ne yapmışın? bana başka hiç bir şey anlatma. Biz Cumhuriyeti kuran şuyuz buyuz bana anlatma bunları 80 yılda 230 milyar dolar. Bana 13 yılda nasıl 600 milyar dolar üzerine konmuyorsa neden geçmişte bunu yapamadığını anlat bana, bunu sormak benim hakkım, Çanakkale’de yatanlar için soruyum bunu, bunu sormak zorundayım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç