Bütçe ilk çeyrekte açık verdi


MALIYE BAKANI MEHMET SIMSEKMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk çeyrekteki bütçe rakamlarını açıkladı. 2015 yılı Ocak-Mart dönemindeki bütçe açığının 5.4 milyar lira olduğunu belirten Şimşek, “Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 3.9 milyar lira daha yüksek.” dedi.

2015’e biraz yavaş başladık bunda olumsuz kış şartları kısmen etkili oldu ama daha önemli olan finansal piyasalardaki son dalgalanmalar, tüketimin ve yatırımın ertelenmesine sebep oldu. 2015 yılı mart ayında bütçe 6.8 milyar açık verdi. Faiz dışı dengede ise 2015 yılı mart ayında yaklaşık 655 milyon açık vermiştir. Ocak mart döneminde 5.4 milyar açık verdi ve bu geçen senenin aynı dönemine göre 3.9 milyar daha yüksek.

Yılın ilk çeyreğinde bütçe açığın 21 milyar dolarlık açığında 4’te birine denk geliyor. Bu da yıl sonu hedefleri ile paralel. Faiz dışı fazla yılın ilk çeyreğinde 12.7 milyar oldu bu rakam geçen seneden daha fazla.

Dolardaki yükseliş etkilerinde ise olumlu etkileri, olumsuz etkileri var. Olumlu etki olarak akla ilk gelen ihracattır ama olumsuz etkilerde şirketlerimiz varsa net açık pozisyonu tabi ki o da borcun vadesi önemli oluyor. Bunları daha öncede çok konuştuk. Türkiye’deki şirketlerin açık pozisyonu var. Devletin yok devletin döviz fazlası var. Devleti blanço anlamda olumlu etkiliyor. Fakat reel sektörü olumsuz etkiliyor. Mevsimlik etkiler nedeniyle şu anda bir yükseliş söz konusu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç