Burun Kanamasının Sebepleri Nelerdir?


 

 

Burun kanaması insanların hayatlarında mutlaka en az bir defa yaşadığı bir durumdur. Burun kanamaları iki şekilde ele alınabilir. Burnun kendisi ile ilgili sebepler, ikincisi ise daha genel sebeplerdir.

En sık burun kanamaları lokal sebeplere bağlı olur. İlk görülen faktör, burun çarpmalar veya kaza geçirme veya özellikle çocukluk yaşlarında görülen parmak ile kurcalamaktır. Burun kanaması insanı panikleten, acil servise müracaat etmesini sağlayan bir durumdur. Burun kanaması damla damla olacağı gibi çok şiddetli bardakları dolduracak tipte olur. Aşırı burun kanaması hastayı önce şoka, sonra komaya sonra ölüme dahi götürebilir.

Burun kanamasının başlıca nedenleri:

• Kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması.

• Kuvvetli burun sümkürme yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çatlamasına yol açabilir.

• Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı.

Karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon

• Burun eğrilikleri

• Burun kırılmaları, baş ve yüz yaralanmaları ciddi durumlardır.

• Tümörler (oldukça nadir)

• Diğer sebepler ise; enfeksiyon, alerji, çevresel faktörler ve kimyasal maddeler sebep olabilir.

Burun kanaması ile karşılaşan hastanın öncelikle paniklemeden burun içerisine tampon doldurmadan, oturur pozisyonda burun kanatlarını bastırıp beklemesi burun kanamasını kısa bir süre sonra sonlandıracaktır.

Sistemik sebepler ise; Yüksek tansiyon, damar hastalıkları, kötü huylu hastalıklar, burun ile hastalıklar, burun kanamalarına sebep olabilir.

Tek taraflı küçük kanamalar, çocukların burunu karıştırma veya kurcalama sonucu zararsız kanamalardır. Fakat kanamanın miktarı çok fazla ise çok sık oluyorsa özellikle hasta yetişmiş hasta ise ve genzinden kan geliyorsa bunu dikkate almak gerekir. Bunun altında sistemik hastalıklar veya tümörel hastalıklar yatabilir.

Burnu kanayan çocukta trombosit düşüklüğü, lösemi, damar hastalıkları olabilir. Biraz daha ilerleyen yaşlarda sinüzit bir takım damarsal anormal yapılarda sorun olabilir.

Daha ilerleyen yaşlarda burun içerisinde bir takım anatomik bozukluklar örneğin septüm devalasyonları, burun içerisinde kemik kıkırdak eğikliğinin olması, ilaç kullanımına bağlı burun kanamaları olmaktadır. Aspirin kullananlarda ciddi burun kanamaları olabilir.

Orta yaş ve üzerinde ise tansiyon problemlerine bağlı olarak burun kanamaları olabiliyor. Ani tansiyon yükselmelerinde burun kanamaları daha ince olduğu için çok çabuk tansiyon tarafından zedelenip dışarıya kan akması şeklinde olabiliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç