Bülent Tezcan: Davutoğlu’nun görevinden ayrılması saray darbesidir


 

bülent tezcanChp Genel Başkan Yard. Bülent Tezcan, Ahmet Davutoğlu’nun Ak Parti’den ayrılmasını değerlendirdi.

Ahmet Davutoğlu’nun veda konuşması beni şaşırtmadı. Davutoğlu’dan öfeki, tepkili, meydan okuyan bir çıkış beklemiyordum. Meydan okuyan bir çıkış yapacak olsaydı belli olurdu.

Ak Parti‘de Davutoğlu iç güveysi gibi sığıntı pozisyonda idi. Partinin tak hakimi Recep Tayyip Erdoğan’dı. Davutoğlu kendi pozisyonunu korumaya çalışsa da Erdoğan bundan rahatsız oldu.

Ahmet Davutoğlu gücün yozlaştığının farkında

Davutoğlu veda konuşmasın ciddi mesajlar verdi. Mesela Ak Parti teşkilatına seslendi. Gençlik kollarına bir şey söyledi; Gücün yozlaşmasına karşı mücadele edin dedi. Böyle bir günde, böyle bir istifada sayın Cumhurbaşkanı ile aramda hiçbir problem yok diyor, gücün yoğunlaşması ile neyi ifade ediyor? Davutoğlu; Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde olan gücün yozlaştığı inancında. Bugün tablonun sebebi güç yozlaşmasıdır. Güç yozlaşması hem partinin içerisinde hem de devlet güç yozlaşmasının denge ve denetim mekanizmasının olmamasının sıkıntılarını anlatmak istiyor.

İlgili>>  Yeni anayasayı Ak Parti ve HDP yapabilir

Davutoğlu’nun görevinden ayrılması saray darbesidir

Son seçimlerdeki başarısını ve çok çalıştı ve dedi ki; 24 milyona yakın Ak Parti’ye oy veren seçmene seslenirken bu süreçte daha uzun bekliyordum, 4 yılı tamamlamayı bekliyordum, zaruretten dolayı erken ayrıldım dedi. Tablo şudur; Biz bu yüzden saray darbesi olarak nitelendiriyoruz.

Genel Başkan, merkez karar yönetim kurulundan, teşkilatları, atama yetkisini alıyor. Bir genel başkan bu yetkiyi kullanmak istemiyorsa onun için imza toplayıp sonuca ulaşmaya gerek yok. Bunun yolu tek taraflı iade eder ve biter iş. Ama bu böyle olmadı. Arka planını yazanlardan öğreniyoruz ki atamaların Davutoğlu’nun elinden alınmasını saray kontrol ediyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç