Bu seçimin kaybedeni Erdoğan’dır


Mümtaz'er TürköneProf. Dr. Mümtaz’er Türköne, 2015 haziran seçimlerinin sonucunu değerlendirdi.

Türk tipi başkanılık sisteminde yargı erki yoktu

Seçimin aktüel sonuçları var en önemlisi ise kalıcı sonuçları var, kalıcı sonuçları arasında ise şu var. Bu seçimde kaybeden parti yok bütün partiler seçimi kazandılar bir tek kaybedeni var o da Cumhurbaşkanı.

Cumhurbaşkanı Ak Parti’nin yerine de geçerek bir tahakküm oluşturdu ve Türkiye seçimle iş başına gelmiş bir otokrasiyi oyladı aslında. Seçimde aslında ben seçimle başa geldim ne diyorsam o olsun bunu kabul ediyor musunuz? etmiyor musunuz? önerisinde bulundu topluma ve bunu çokta açık bir şekilde ifade ettiğini düşünüyorum. Türk tipi başkanlık sistemi içerisinde yargı erki yoktu. Ben karar veriyorum mahkeme değiştiriyor. Atadığım adamın atanmasını yapamıyorum diyordu. Yargının bağımsız olmadığı bir yönetim türü diktatörlüktür. Bunu önerdi topluma ve toplum bunu red etti.

Bence bu seçimin en kalıcı sonuçlarından biri, diktatörlük girişiminin sahibine iade edilmesidir. Bu seçimin gerçek kaybedeni yüzde 100 kaybedeni Türkiye Cumhurbaşkanının kendisi.

Mağlubiyet bu hezimet diktatörlük adına böyle bir hezimetin çok önemli sonuçları var. Bu diktatörlük önerisi sandıktan çıkan bir liderden geldi. Bugüne kadar hukuk dışına çıkan, demokrasi ihlali yapanlar hep askeri vesayetten üretilmiş otoriterlerdi biz ilk defa sandıktan çıkan birine tıpkı antik yunandaki seçimle iş başına gelmiş tiranlar gibi bir olayla karşılaştık ve vatandaş sandıkta özellikle Cumhurbaşkanı’nın anayasaya aykırı bir şekilde yürüttüğü kampanyayı muhatap alarak ona kırmızı kart göstermiş oldu. Bunun çok önemli ve kalıcı sonuçları olacağını düşünüyorum.

İlgili>>  Yolsuzluğu Müslüman Kimlikleri İle Yapıyorlar

Türkiye diktatörlük teşebbüsünü mahküm etti

diktatörlük

Türkiye diktatörlük teşebbüsünü mahküm etti. Yüzde 40’lık bir oy birinci partini çıkmak Ahmet Davutoğlu’nun başarısı, bu girdiği ilk seçimi. Ama son seçime göre Ak Parti’nin oy kaybı doğrudan doğruya Erdoğan’ın yaptıklarıdır. Ahmet Davutoğlu’nun kendi kampanyasını yürütmesini kendi hegemonyasını oluşturmasına seçim atmosferinde engel oldu. Davutoğlu test edilmediği sonucunu vurgulamak istiyorum. Neticede ilk seçilme belki de son seçilmede olabilir, bundan sonra partide çıkacak tartışmalardan sonra.

Türk halkı bir diktatörlük teşbbüsünü mahküm etti bu seçimde, kesinlikle hayır dedi. Bütün siyasi partiler bir kenara Cumhurbaşkanı’nın kendisinin yürüttüğü doğrudan doğruya bir tiranlık bir siyasal sistem önerisi vardı kendi kişisel iktidarı üzerine.

Hdp ise topluma bir teklifte bulundu. Ben toplumun geri kalanı ile entegre olmak istiyorum, demokrasi ve hukuk içerisinde kendi sorunlarını çözmek istiyorum. Şiddetin sona erdiği bir gelecek istiyorum dedi ve bu teklif toplum tarafından benimsendi. Hdp’li politikacılar ise aldığı oyları emanet oylara bağlıyor. Chp ve Hdp’nin aldığı oylara bakılırsa Chp’den Hdp’ye ciddi manada kaymalar olmuş. Hdp batıdan da onay alarak çok büyük bir seçim başarısı yakaladı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç