Bozdağ: Kimlik bilgileri nereden, nasıl sızdı bilmiyorum


 

bekir bozdağABD merkezli haber ajansı Associated Press’de (AP)  yer alan habere göre, bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanıyla yaklaşık 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdırıldığı ileri sürülmüştü. Haberde internete yüklenen 6.6 GB’lık veride 49 milyon 611 bin 709 Türkiye vatandaşının TC kimlik numarası, ad-soyad, anne- baba adı, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri ve açık adres gibi kimlik bilgileri yer aldığı bilgisine yer verilmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sızıntı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Nereden sızdı nasıl sızdı bilmiyorum. Rakamlara bakıldığında 50 milyon civarında, seçmen sayısına yakın kişilerin bilgileri çalınmış. Kimin çaldığının araştırılması ve üzerinde durulması lazım. Zannediyorum ki bu konuda haberlerin çıkmasından sonra gerekli tahkikat adli boyutu, idari boyutu ile başlatılmıştır gereği yapılacaktır.

Türkiye kişisel verileri korumayı ilk defa anayasal bir hak olarak düzenledi ve anayasanın 20. maddesine bunu koydu. Geçtiğimiz günlerde mecliste kabul edilen kişisel verileri kanunu ile kişisel verileri korumasına ilişkin son derece önemli kurallar ve ilkeler koydu. Kişisel verilerin işlenmesi belirli bir kural çerçevesinde yapılacak. Kişisel verilerin el değiştirilmesi başka yerlere verilmesi ve aktarılması yasaklandı.

Vatandaşlar kendi kişisel verileri ile ilgili herşeyi öğrenme hakkını elde etmiş oldu ve ilk defa kişisel veri sorumlusu tayin edilerek vatandaşlara muhatap gösterildi. Her kurum kişisel veri sorumlusunu atayacak. Kişisel veri sorumlusu kişisel verilere ilişkin şikayeti olan vatandaşlarımıza cevap verecek ve kişisel veriler ile ilgili idari yaptırım uygulanacak.

Türkiye‘de bu anlamda büyük bir devrim yapılmıştır. Vatandaşlarımızın bundan emin olmasını istiyorum. Bütün kurumlar, özel ve tüzel kişilerde kişisel veriler konusunda daha fazla yükümlülük altına girmiştir. Kişisel veriler gerçek anlamda koruma kavuşturulmuştur.

Comments 1

  1. Ya ben şöyle de bir haber duydum bu kimlik bilgilerini okumak için bir exe dosyası indiriyormuşun ve o anda bilgisayarın herhangi bir saldırıda zombi oluyormuş ne kadar doğru bilemedim bende indirmemekte karar kıldım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in