Boyun Fıtığı Olduğumu Nasıl Anlarım?


 

Boyun fıtığına teşhis koymak aslında çok kolay. Boyun ile ilgili şikayetleriniz var ise ve süreklilik arz ediyorsa özellikle boyun tutulmalarınız bir şeylerin etkisi ile artıyor ise. Klima veya yastığım düştü boynum ağrıyor diyorsanız boyun fıtığı olabilirsiniz. Boyun pozisyonu önemlidir, masa başı çalışanları sürekli öne doğru eğilerek çalışanlarda boyun ağrısı ve kilitlenmeler çok oluyor ise boyun fıtığı adayısınız demektir.

Boyun fıtığı teşhisi koymak için boyun ağrısına gerek yok. Kol ağrıları, kuvvet kayıpları boyun fıtığı olma adayının göstergeleridir. Ensede başlayan ağrılar ise boyun ağrılarının habercisidir.

Boyun fıtığı problemimiz var ise ani ağrılar gelir ve kola yayılan elektrik çarpması gibi bir duyusal problem ile karşı karşıya kalırız. Eğer böyle bir durum var ise burada fıtıktan şüphelenilebilir.

Manyetik rezonans önemli bir yöntemdir bunun yanında nörolojik olarak EMG devreye girmektedir. EMG sinir iletimini değerlendiren bir tekniktir, sinirler incelenerek boyundan itibaren kola doğru ilerleyen siniri incelemektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in