Boyun Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi


Boyun fıtığı nedir?

Boynumuz 7 adet boyun omurundan oluşuyor. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler yer alıyor. Disk ismi verilen bu yapı içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü absorbe ediyor. Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engelliyor.

Yaş ilerledikçe veya travmalar sonrasında disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kısıtlı hale geliyor. Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman hastalık ortaya çıkıyor. Diskin dış kısmındaki daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısım dışarı çıkıyor. Bazen omur yapısı bozulduğu için omurlar üzerinde küçük kemik çıkıntıları ortaya çıkıyor. İçteki yumuşak yapının veya kemiklerin etraf dokulara baskı yapması sonucu sonrasında ortaya çıkan bu tabloya “boyun fıtığı” deniliyor.

Boyun fıtığının belirtileri

-Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık

-Enseden kol veya kollara bazen art kafaya, göğse ve sırta yayılabilen ağrı

-Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi

-Baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu gibi semptomlar

-Kol ve/veya ellerde kas gücü azalması (elinden sık sık bir şeyleri düşürme, kavrama güçlüğü)

-Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar

Boyun fıtığının nedenleri?

Boyun fıtığının başlıca nedenleri; boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazası, kafanın çok hızlı bir şekilde ileri ya da geri hareketi, düşme…vb) ve yanlış duruştur. Bazı iş kollarının da boyun fıtığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Örneğin sürekli matkapla çalışıyorsanız ya da motosiklet kullanıyorsanız boyun bölgesi aşırı ve düzenli titreşimlerden etkilenebilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda disklere yastıklama özelliğini veren sıvının bir miktar azalması neticesinde boyun fıtığı görülebilir.

Boyun fıtığı oluğumu nasıl anlarım?

Boyun fıtığına teşhis koymak aslında çok kolay. Boyun ile ilgili şikayetleriniz var ise ve süreklilik arz ediyorsa özellikle boyun tutulmalarınız bir şeylerin etkisi ile artıyor ise. Klima veya yastığım düştü boynum ağrıyor diyorsanız boyun fıtığı olabilirsiniz. Boyun pozisyonu önemlidir, masa başı çalışanları sürekli öne doğru eğilerek çalışanlarda boyun ağrısı ve kilitlenmeler çok oluyor ise boyun fıtığı adayısınız demektir.

Boyun fıtığı teşhisi koymak için boyun ağrısına gerek yok. Kol ağrıları, kuvvet kayıpları boyun fıtığı olma adayının göstergeleridir. Ensede başlayan ağrılar ise boyun ağrılarının habercisidir.

İlgili>>  Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun fıtığı problemimiz var ise ani ağrılar gelir ve kola yayılan elektrik çarpması gibi bir duyusal problem ile karşı karşıya kalırız. Eğer böyle bir durum var ise burada fıtıktan şüphelenilebilir.

Boyun fıtığı tedavi seçenekleri nedir?

Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir. Bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrıları hafifletmek için doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir. İlaçla birlikte boyun kaslarını rahatlatan kas gevşetici merhemler kullanılabilir. Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği değerlendirilebilir. Fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilir ve fıtığın sinirlere yaptığı basıncın azaltılması hedeflenir.

Boyun fıtığına bağlı ağrıda cerrahi her zaman ilk seçenek değildir. Çoğunlukla kısa süreli dinlenme periyodu, ilk basamak ağrı kesici tedavi verilmesi, bazen boyunluk kullanılarak boyun hareketlerinin sınırlanması ağrının azalmasına katkıda bulunur. Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ağrının ve sinir kökünde ödem söz konusu ise bunun azalmasına, kas gevşeticiler ise boyun kaslarının spazmının çözülmesini sağlarlar.

Kuvvet kaybı ve ciddi omurilik basısına bağlı bulguları olmayan hastada benim yaklaşımım biraz daha akademik düşünerek, hastaları bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı veya algoloji (ağrı bilimi) uzmanına konsulte etmektir. Kollarda kuvvet kaybı ve ciddi omurilik basısı olan hastalara büyük olasılıkla cerrahi önermekteyim. Bazen de kuvvet kaybı ve omurilik basısı olmadığı halde, fizik tedavi ve algoloji uygulamalarına yanıt alamayan, özel ilaç tedavilerinin (nöropatik ağrı tedavisi) başarılı olmadığı hastalarda da cerrahi tedaviyi hastalarıma öneriyorum.

Manyetik rezonans önemli bir yöntemdir bunun yanında nörolojik olarak EMG devreye girmektedir. EMG sinir iletimini değerlendiren bir tekniktir, sinirler incelenerek boyundan itibaren kola doğru ilerleyen siniri incelemektedir.

Nelere dikkat edilmeli?

Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabilir.

-Bilgisayar başında otururken duruşunuzu kontrol edin

-Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin

-Boyun bölgesini zorlayan ve başın sürekli hareket halinde olduğu sporlardan uzak durun

-Düzenli egzersiz yapın. Uzmanlar yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri öneriyor

-Boyun kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapın

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç