Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi


 

Boyun ağrısı ensede başlar başa omuza ve kollara doğru, sırta doğru yayılır. Ağrı özellikle geceleri ve sabahları daha fazla şiddetli hissedilir. Hastalık tutulma şeklinde gösterir. Boyun ağrıları genellikle boyun düzleşmelerinden, çeşitli fıtıklardan ortaya çıkmaktadır. Kafatasımızın omurgamıza bağlandığı noktada her açıya dönecek şekilde üst üstedir.

Özellikle radiküler tarzda ağrı kola ve ellere kadar uzanan ağrılar uyuşmalar kendini gösterir. Genel tutulmalarda her iki kürek kemiğinin arasında hareket ederken ağrılı tutulmalar kasılmalar meydana gelir, baş ağrılarına yol açabilir.

Boyun Tutulması Nasıl Ortaya Çıkar?

Kasların kasılması ile sinirlerin çıkım yerindeki aralıklar daralıyor ve bu daralmalara bağlı olarak sinirle sıkışıyor. Bu sıkışmanın neticesinde ağrılar kendini göstermektedir. Hastalarda sırtımda şiddetli ağrı, kola doğru uzanan bir uyuşma şeklinde kendini gösteriyor.

Genellikle tutulmaların altında  boyun fıtığı ya da başka bir belirti yok ise basit ağrı kesici ya da fizik tedavisi ile düzelmektedir.

Tehlikeleri bölge olmasından dolayı boyun bölgelerine kas enerjisini ortadan kaldırdıktan sonra manüpulasyon uygulaması yapılır. Bu uygulamadan sonra herhangi bir blokaj var ise ortadan kalkar ve hasta ağrılarından arındırılmış olur.

Boyun Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • İç Organ Hastalıkları
 • Kemik Hastalıkları
 • Omurga İltihabı
 • Hormonal Hastalıklar
 • Tümörler

Boyun Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Boyun ağrısı için doktora görünüp şikayetinizden ve genel sağlık durumunuzdan söz etmeniz halinde, durumun ciddiyetinin ne seviyede olduğu çabuk bir şekilde anlaşılacaktır. Buna karşın çoğu kez, kendimizi mecbur hissetmedikçe doktora gitmeyi ertelemek gibi bir hataya düşeriz. Boyun ağrınızın geçici olduğunu düşünerek doktora görünmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz. Ancak aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı size tanıdık geliyorsa, hemen bir uzmana başvurmakta gecikmeyin:

 • Ağrı günden güne artarak ilerliyorsa.
 • Boyun ağrısı kola sıçramışsa ve kolun hissizleşmesi, uyuşması ya da tutmaması gibi şikayetler görülüyorsa.
 • Genel olarak bir halsizlik, kendini iyi hissetmeme şikayetiyle birlikte boyun ağrısı da varsa.
 • Boyun ağrısının yanı sıra idrara çıkmakla ya da yürümekle ilgili de bir problem yaşanıyorsa. (Omurilik üzerindeki baskıyla ilgili bir sorun olabilir.)
 • Boyun kemiklerinde hassaslaşma, yumuşaklık dikkat çekiyorsa.
 • Romatizmal artrit ya da kanser gibi önemli bir hastalığın yanı sıra boyun ağrıları başlamışsa.
İlgili>>  Boyun Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Tedavisi

Şiddetli boyun ağrılarından şikayetçiyseniz bu sorunu evinizde kendi yöntemlerinizle çözmeye çalışmadan kısa sürede bir doktora görünmelisiniz. Doktor fiziksel kontrolden sonra röntgen ve diğer görüntüleme yöntemleri ile boyun bölgenizi inceler. Tam teşhis boyun ağrısı tedavisinde çok önemlidir.

Boyun ağrısını hafifletmek için bazı kremler, sıcak ya da soğuk kompres, ağrı kesici gibi yöntemlerden doktor tavsiyesi ile yardım alınabilir. Eğer sinir üzerinde oluşan baskı sonucu ağrılar yaşanıyorsa kortizon iğnesi ile sinir kökleri rahatlatılabilir.

Fiziksel tedavi ve boynunuzun biraz rahatlamasını sağlayacak boyunluklar bir süre kullanılabilir. Fizik tedavi ile boyun kasları esnetilip güçlendirilerek boyun hareket kabiliyeti geliştirilir.

Menenjit nedeniyle oluşan boyun ağrıları için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Eğer tiroit nedeniyle boyun ağrısı yaşanıyorsa tiroit seviyelerini düzenleyici ilaçlar kullanılır.

Kanser genellikle şiddetli boyun ağrısının belirtisi olarak gösterilmemektedir. Ancak bir süredir şiddetli boyun ağrıları yaşıyorsanız doğru teşhisin konulabilmesi için mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç