Boyun Ağrıları Nasıl Ortaya Çıkar?


 

Boyun ağrısı ensede başlar başa omuza ve kollara doğru, sırta doğru yayılır. Ağrı özellikle geceleri ve sabahları daha fazla şiddetli hissedilir. Hastalık tutulma şeklinde gösterir. Boyun ağrıları genellikle boyun düzleşmelerinden, çeşitli fıtıklardan ortaya çıkmaktadır. Kafatasımızın omurgamıza bağlandığı noktada her açıya dönecek şekilde üst üstedir.

Özellikle radiküler tarzda ağrı kola ve ellere kadar uzanan ağrılar uyuşmalar kendini gösterir. Genel tutulmalarda her iki kürek kemiğinin arasında hareket ederken ağrılı tutulmalar kasılmalar meydana gelir, baş ağrılarına yol açabilir.

Boyun Tutulması Nasıl Ortaya Çıkar?

Kasların kasılması ile sinirlerin çıkım yerindeki aralıklar daralıyor ve bu daralmalara bağlı olarak sinirle sıkışıyor. Bu sıkışmanın neticesinde ağrılar kendini göstermektedir. Hastalarda sırtımda şiddetli ağrı, kola doğru uzanan bir uyuşma şeklinde kendini gösteriyor.

Genellikle tutulmaların altında  boyun fıtığı ya da başka bir belirti yok ise basit ağrı kesici ya da fizik tedavisi ile düzelmektedir.

Tehlikeleri bölge olmasından dolayı boyun bölgelerine kas enerjisini ortadan kaldırdıktan sonra manüpulasyon uygulaması yapılır. Bu uygulamadan sonra herhangi bir blokaj var ise ortadan kalkar ve hasta ağrılarından arındırılmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in