Boşanma kararı çocuğa nasıl söylenmeli ?


 

Boşanma çocukların hayatını psikolojisini kişilik gelişimini ciddi anlamda etkileyen bir olaydır. Anne babaların böyle bir süreçte çok dikkatli davranmaları lazım ki çocuklar böyle bir durumdan en az zararla çıkabilsin.

Boşanma kararını kesinleştirdikten sonra çocuğa söyleyin

Açıklama ve boşanma kararını çocuğa iletmek, çocuğun bundan sonraki yaşamında neler yapacağının ilk adımı. Doğru adımları izlemek çocuğu bu süreçte daha az zarar görmesini sağlayabilir. Boşanmaya karar vermiş anne ve babalarının bu kararın kesin olması çok önemli. İnsanlar ister istemez duygusal anlarda boşanıyorum diye galayana gelebiliyorlar. Duygusal anlarda aniden karar verilmiş durumlarda biz boşanıyoruz demek çocuğa ciddi anlamda zarar verebilir. Bu tekrarlanırsa çocuğun kafası allak pullak olur.

İlgili>>  Çekişmeli boşanma nedir?

Kararı açıklarken, kesinleştirdikten sonra en az bir ay sonra çocuğa söyleyin, kararınız olgunlaştığınız ve böyle bir aşamayı atlattınız biz boşanacağız bu işin geri dönüşü yok derseniz iki kişi birlikte çocuğa açıklayın.

Duygusal sahnelere yer vermeyin

Duygusal sahnelere yer vermeden çok fazla ağlamadan ve olayı dramatik hale getirmeden çocuğa sakince söyleyiniz. Şöyle demeyiniz; annen bizi istemiyor, baban bizi istemiyor. Annen bizi terk ediyor demeniz sonraki süreçte ciddi anlamda problemlere sebep olabiliyor. Kendi duygularınız ile çocuğun duygularını önemseyerek ayırmak gerekiyor. Bir anne baba birbirinden boşanabilir ama çocuğundan boşanmaz bu konuda çok dikkatli olmak lazım.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç