Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


 

 

Borderline kişilik bozukluğu kişinin değerlendirmesinde, kişilerarası ilişkilerde ve duygularında görülen dengesizlik ve dürtüselliği içeren kişilik bozukluğudur.

Terk edilme hassasiyetleri vardır

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan bireylerin terk edilme hassasiyeti vardır. Kişi sevdikleri tarafından terk edilme korkusu yaşar ve bunun için onların yanında olmak ister. Ayrıca diğer insanlara karşı suçlayıcı olabilir, sanki yalnız bırakıyorlar gibi tepkiler gösterebilir.

İlişkilerinde dengesizdirler

Bu probleme sahip kişiler ilişkilerinde dengesizdirler. Bir ilişkiye girdiklerinde onu birden çok tepelere çıkartabilirler, bütün hayatını sevdiği kişiye endeksleyebilirler ve dolayısıyla yoğun bir ilgi karşısında büyük hayal kırıklığı yaşarlar. Çok tepelere çıkardığı bir insanı sonrasında yerin dibine de sokabilirler.

Ani değişim içerisindedirler

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan kişiler kimliklerinde çok sık değişimler yaşayabilirler. Bir kişi kendisini ateist olarak tanımlarken çok kısa süre çarşafa dahi girebilir ve herhangi bir konuda ani kararlar verebilir.

Aşırı dürtüsellik

Birden çok fazla para harcama, var olan bütün servetini kısa sürede tüketme olabilir. Hızlı ve dikkatsiz araba kullanma, ölümüne uyuşturucu ve madde tüketimi, tanımadığı insanlar ile büyük riskler alma, kanunlara karşı gelme gibi örnekler verilebilir.

İlgili>>  Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İntihara ve kendine zarar vermeye eğilimlidirler

İntihar etmekteki kasıt, karşı tarafın sevgisini test etmek maksatlı olabilir. Ben intihar ediyorum bakalım ne yapacak gibi duygulara bürünebilir. Bir ayrılık durumunda intihar eğilimi ortaya çıkabilir. Koluna kesiklerde atabilirler.

Çok sık duygusal değişimler

Gün içerisinde duygusal değişimler yaşayabilirler. Sabah kalktıklarında çok mutlu, çok huzurlu hissedebilirken gün içerisinde çok öfkeli haline gelebilirler. Gün içerisinde çok sık duygusal dengesizlikler ortaya çıkabilir.

Bu problemi yaşayan kişilerde içlerinde doldurulamayan bir boşluk vardır. Ne yapsalar yapsınlar içerisindeki boşluğu dolduramadıklarını ifade ederler. Eğer ki bu belirtiler çok uzun zamandır ve sürekli yaşıyorsanız o zaman soru işaretleri ortaya çıkabilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi nasıl yapılır?

BKB için farmakoterapi hastanın tüm işlevselliğine zarar veren kişilik özelliklerinin çözümlenmesinde kullanılmaktadır. Örneğin, antipsikotikler öfke kontrolü ve kısa psikotik epizodlar için kullanılabilmektedir. Antidepresanlar bu hastalarda yaygın olan depresif mizacın sağaltımında kullanılmaktadır. Farmakolojik tedaviye ek olarak uzun süreli bir psikoterapi önerilmektedir. Bunun yanında psikoeğitim de tercih edilebilir. Tedavide önemli hedeflerden birisi kendisine zarar verme ve intihar davranışlarını azaltmaktadır.

İntihar riski ve bu rahatsızlığın neden olduğu sorunlar çoğunlukla genç erişkinlik döneminde görülmektedir. Daha önceki dönemlerde ise dürtüsellik ve duygudurum değişkenliği ön plana çıkmaktadır. Yaşla birlikte düzelmelerin görüldüğü bildirilmektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç