Bonzai Nedir? Etkileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Edilir?


 

 

Bonzai bir tür sentetik uyuşturucudur. İçeriğinde esrarın etken maddesi kanoute benzer bir madde bulunur. Ancak bonzai adı verilen uyuşturucunun içerisinde karışımlar sentetiktir yani kimyasaldır.

Bonzai içen neler yaşar

Bonzai vücudun hemen hemen tüm organlarını olumsuz yönde etkiler. Kullanan kişinin beyninde yaşanan olaylarda kişide gerçeği değerlendirme yeteneği ortadan kalkar ve kişide halüsinasyonlar, hezeyanlar ve psikozların çıkmasına neden olur. İçen kişi bu durumda kendisine zarar verecek her şeyi yapabilir. Örneğin içerisinde şeytan olduğunu düşünüp vücudunu yakmaya parmaklarını kesmeye çalışabilir. Bonzai içen kişide gerçeklik algısı kaybolduğu için kendisini yüksekten atabilir. Hatta bazı durumlarda bonzai içen kişi kendisini otomobil zannedecek kadar aşırıya gidebilir. Bonzai ölüm korkusunu da tetiklediği için panik atak nöbetlerini tetikleyebilir ve damar ve kan dolaşımını etkiler. Damar tıkanıklığına yol açar ve kişinin organları bu duruma bağlı olarak kesilebilir.

Bonzai ne zaman ortaya çıktı

Bonzai 2000’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Kimyasal olarak tıp alanında kullanılmak üzere geliştirilmiştir, içerisindeki uyuşturucu ile ağrısı çok olan hastalara verilmekte idi. Üretimi çok kolay ve ucuz olduğu için kısa sürede yayıldı. Ayrıca maddenin yasal ve alternatif esrar olduğu öne sürülerek satıldığı için kullanımı çok hızlı şekilde artmıştır.

2004 yılında ABD’de yasa dışı sınıfına konmuştur ve uyuşturucu olarak kabul edilmiştir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de ergenlerin yüzde 60’a yakının bonzaiyi denediğini ortaya çıkarmıştır.

İlgili>>  Kokain nasıl bir maddedir?

Bonzainin zararları nelerdir?

Kullanımının zararları ile ilgili ilk çalışmalar 2004 yılında yapıldı. Kullananlar üzerinde çok yıkıcı etkilere sahip olduğu gözlemlendi. Yeni bir uyuşturucu olduğu için bağımlılığı ve tedavisi son derece zor olmaktadır. Bonzaisi olan kişilerde panik ataklar, ölüm triplere, ciddi psikozlara, mani olunmazsa saldırgan davranışlara ve kalp sorunlarına neden olmaktadır.

Bonzai kullanmak kişi üzerinde olumsuz etkilere sebep olur. Halisinasyonlar kişinin çeşitli kazalar geçirmesine, yüksek bir yerden atlamasına veya bilinçsizce kendisine zarar vermesine neden olabilir.

İlk kullanımda çok tehlikelidir, diğer ölümcül etkisi ise neden olduğu metabolik reaksiyonlardır. Bu yüzden bonzai kalp krizine neden olabilir.

Bonzai bağımlılığı nasıl tedavi edilebilir

Bonzai içerisindeki kimyasal maddeler nedeniyle bağımlılık yapabilen sentetik bir maddedir. Benzerlerinden kat kat tehlikeli uyuşturucudur. Eğer kendiniz ya da ailenizden birisi bonzai bağımlısı olmuşsa bir doktora başvurmak en doğru tercihtir. Etrafınızda bonzai bağımlısı var ise ona vebali muamelesi yapmadan ikna ederek tedavi olmasını sağlayın.

Kişinin kendi iradesi ile bırakması zor olacağından Amatem ya da son yıllarda uyuşturucu ve alkol ile mücadele açılmış kliniklerden destek alınmalıdır. Kullanın kişiye yapılacak hakaret, tehdit sanıldığının aksine kişiyi bonzaiye daha çok yaklaştıracaktır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç