Böbrek Taşı Nedir, Neden Ortaya Çıkar?


 

 

Böbrek taşı öncelikle taştır ve değişik elementler ve mineraller içermektedir. Minerallerin içerisinde bulunan kalsiyum, amonyum gibi bir çok elementler ve minerallerde oluşmaktadır. Tama anlamıyla bildiğimiz taştır.

Neden Ortaya Çıkabilir?

Taş oluşumu için bir takım riskler vardır. Toplumumuzda da genelde bilinen şeylerdir. En fazla suyu az tükettiğimizde başlı başına bir risktir. Bir insan yeterince su tüketmiyorsa minerallerin böbrekten atılması zorlaşıyor ve küçük kristaller halinde bir araya gelip adeta bir çığ gibi büyüyerek bir taş haline geliyor. Mikroskopik bir hadise bir taş haline dönüşebiliyor.

Cinsiyette önemlidir, erkekler bayanlara göre iki kat bayanlara göre böbrek taşı hastalığına yakalanır. Bunun nedeni metebolizma hızı, hormonel nedenler ve bayanlarda bulunan östrojenin bir çok hastalıktan korumasından dolayı bayanlarda erkeklere göre daha az olmaktadır. Bayanlarda da olabiliyor.

İlgili>>  Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?

Böbrek taşının genetik yatkınlığı da vardır. Bugüne kadar bir çok taş hastasında genetik yük var ise kişilerde çıkabiliyor. Bu bir metabolik bir özelliktir ve kişinin çok değiştiremeyeceği bir özelliktir, sonuçta genler ile geldiği için müdahelesi zor oluyor. Ancak sıvı tüketimi ve diyet ile müdahele edilebilir ki bunlar çevresel faktörlerdir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç