Böbrek sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız


 

ülkem çakırAcıbadem International Hastanesi Organ Nakli Bölümü Nefroloji Sorumlusu Doç. Dr. Ülkem Çakır, sağlıklı yaşamın böbreğimiz üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi.

Tuz böbreğe çok zararlı

Tuz böbrekteki ince kılcal damar üzerindeki kan basıncı doğrudan yükseltiyor. Böbrek çalışmasını kısaca özetlersek, kalp kanı pompalıyor, böbreklere kan yüzde 25 civarında gidiyor. Tuz çok tüketilirse oradaki damar yapısı bozulduğu için böbrek oradaki zehirli maddeleri süzemiyor.

Ekmekte tuz çok vardır iki defa azaltıldı, biz çok ekmek tüketen bir toplumuzun. Önümüze gelen yemekte tadına bakmadan tuz koyabiliyoruz. Yemeği pişirirken salça koymakta zararlı, salçada çok miktarda tuz var. Soda da çok miktarda tuz var, günde birden fazla soda tüketmeyin.

İlgili>>  Vericiden böbrek hangi yöntemlerle çıkartılır?

Günde 2 litre su içmeliyiz

Günde 2 litre su tüketmemiz gerekli, sadece su oranı bu. Su kaybı vücudunuzda daha fazla ise biraz daha su içmeliyiz. Vücudumuzun susuz kaldığını idrarımızdan anlayabiliriz, çok katı idrarımız var ise vücudumuz susuz kalmıştır. Yeterli su içtiğimizde ise normal açık sarı kıvamında bir idrarımız olacaktır.

Son dönem böbrek yetmezliğinde hayatı risk vardır, diyalize girmez ise bir kaç hafta yaşayabilir. İyi ki diyaliz var çünkü hastayı hayata bağlıyor. Diyaliz makinasında kullanılan teknoloji kişileri daha sağlıklı bir yaşam sunuyor, haftada iki üç kere diyalize giren bir kişinin kanı hiç bir zaman normal değere inmiyor. Çünkü vücut belli zamanlarda kan temizliyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç