Birçok iddianame aynı potada eritilmek istendi


 

kezban hatemiHukukçu Kezban Hatemi, Ergenekon, balyoz davalarının kalmamasını ve yalan olması değerlendirdi.

Hiçbir tutuklu sanığın kalmamasının önemi yok ancak şunu önemi var, bu davalar yoktan var edilmedi. Hukukçu olarak şuna inanıyorum ki bu davalar Ak Parti’ye karşı bir darbedir ama gerçekleşmedi. Ergenekona karşı uzun süre ekranlarda oturup bu ne söylüyor, bir de bunlar mı çıktı deyip, özellikle cemaate yapılan sindirme, korkutma operasyonları, yaralanma ve hatta ölüm vakaaları görmezlikten geliniyordu. Ne zamanda ergenekonla gündeme geldi bunlar anlaşıldı nelerin yapıldığı. Kimlerin bu işin olduğun gördük ve ergenekonun sanıkları da uzun müddet hapiste yattılar.

Paralel yapılanma yargıda şunu yaptı, aynı çuvalın içerisinde birbirine ilintisiz dosyaları sokarak hem askeri vesayet ile mücadele ettiği kanaatindeydi hem de iktidarı yıpratarak her yeri ele geçirme pozisyonundaydı. Hiçbir sorumluluk yüklenmeden siyaseti dizayn ediyordu ve bir ülkenin geleceği ile oynuyordu. Bu karmaşada neyin doğru neyin yanlış olduğu birbirine girmiştir.

Futbol konusu ilgilendiren şike davası ergenekon, balyoz, ayışığı, sarı kız iddianemelerinin şike ile birleştirilmesinin bir karşılığı yok. Bunun böyle olacağı belliydi. Adil yargılanmayı sorun haline getirildi ve delillerinin de üretilmiş halde olduğun gördük. Yani esas yargılanması gereken konu saptırıldı ve bir taş iki kuş vurmaya kalktılar.

İlgili>>  Ankara istemediği müddetçe Türkiye bölünmez

Bu kafa ile gidersek, ben onu demek istemezdim demeye kalkarsak, çifte standart uygulamaya kalkarsak üç sene sonra paralel yapı da yokmuş biz rüya görmüşüz deriz. 28 şubatta Ak Parti kapatılma davasında, hükümet bunların üzerine gitmiş olsaydı bu filmi bir daha görmeyecektik. Hatalar sarmalı devam ediyor, yanlışı yanlışla kapatamazsın, benim bu konuda endişelerim var. Günlüklerde mi sahteydi? o zaman bunu hazırlayanların yargılanması lazım.

Yargıda ki bu paralel yapılanma var gücü ile devam ediyor, sadece pasif direnişe geçti ve bu çok tehlikelidir. Seçimlerden sonra çok ciddi bir yargı reformu gereklidir. İşi gerçekten ehline vereceksin, ehline vermezsen ve bu Türkiye‘de ayrımcılık, mezhepçilik yaparsak bizim sonumuz hüsrandır. Bütün ayrımcılığın önüne geçmek gereklidir, insanlar ayrımcılık yapıldığını hissetmedikleri zaman kendilerini vatandaş hissederler. Yeni Türkiye’nin yapması gereken konulardan birisi budur.

Comments 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç