Bipolar (manik depresif) Bozukluk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


 

 

Bipolar bozukluk psikiyatrinin en önemli hastalıklarında bir tanesidir. İki uçlu duygu durum bozukluğu ya da manik depresif olarakta bilinir. Adı üzerinde iki uçtaki duygu durumun bahsedilir bu rahatsızlıkta. Birisi mani dönemi diğeri de depresyon dönemidir.

Mani dönemi depresyonun tam tersi olacağı bir dönemdir, mani döneminde kişi kendini aşırı enerjik aşırı özgüvenli, aşırı derecede mutlu, aşırı derecede çekici ve üstün hissettiği, hiç uyku uyumadığı halde uykusuz hissettiği, kendine güveni artması ve girişimlerde bulunması gibi mantıklı alt yapısı olmayan duygu durum bozukluğudur. Bu dönemde kişi uygunsuz işlere girebilir, öfkeden dolayı polis ile başı derde girebilir. Mani durumu çoğu zaman hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

Mani yaşamış kişilerde aynı zamanda sanki bu mani döneminin bir beceri gibi daha sonra belirli bir dönemde ortaya çıkan bir depresyon dönemi olur yani bir dalgalanma olan bir duygu durumudur.

Dengeyi bulmadan hemen aşağı doğru giden ve depresif döneme geçen hastalıktır. Bipolar depresyon sadece depresyondan farklıdır, bir mani dönemi ardından bir de depresyon dönemi gelir. Arada sağlıklı giden dönemleri olabilir ve bu sağlıklı giden dönemler yıllarca sürebilir bazen de bir sene içerisinde dört defa ağır bir şekilde sürebilir.

Sosyal uyum ve iletişimde atak geçirmeden önceki gibi olmaz. Öfkeli zaman zaman taşkınlık yapması, karşı taraftaki kişinin kendisini anlatmasını beklemeden konuşan bir durum ortaya çıkabilir. Aşırı güven artışı olduğundan dolayı bir çok şeyi kendisinin başarabileceğini düşünür ve kendisi hastalık döneminde patron gibi davranır ve kendisini herkesten daha bilgili görebilir. Özgüven o kadar fazla ki patrona danışmadan kararlar verebilir, bazen patrona rest çekebilir, bazen patrona ilan-ı aşk edebilir.

İlgili>>  Yaşlılıkta Depresyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

En sık görülen belirtilerden bâzıları şunlardır:

. Çok enerjik olma, 

. Kolayca sinirlenme,

. Çok az uykunun yeterli olması,

. Her zamankinden ve herkesten daha önemli olduğunu hissetme,

. Zihnin yeni ve heyecan verici fikirlerle dolu olması,

. Daha konuşkan olma,

Aşırı para harcama,

. Kişiliğine özgü olmayan davranışlarda bulunma.

Bipolar (manik depresif) tedavisi

Manik depresif bozukluk uzun süre ilaç ile tedavi gerektiren bir hastalıktır. Mani ve depresyon tedavi edilebilir, ilaç ile tedavi edilebilir ama hastalık normal döneme geldiği zaman denge sağlandıktan sonra uzun süre koruyucu gibi ilaç kullanmak gereklidir. Aynı romatizma hastalığı gibi koruyucu ilaç kullanılmazsa seneler içerisinde saha sık nöbet geçirerek hastalıkları ilerler. Ama koruyucu ilaç kullanılırsa normal hayatlarına tedavi ederler.

Hasta ile doktor ilişkisi çok önemlidir, iyileşen bir hastanın uzun süre ilaç kullanması gerektiğini doktorun anlatması ve hastanın da buna inanarak ilaçları düzenli olarak kullanması gerekir.

Bipolar bozukluktaki en büyük sıkıntılardan bir tanesi hastaların uzun süre ilaç kullanmaları gerektiğine ikna olamamalarıdır. Düzenli ilaç kullanan hastalar için koruyucu ilaçlar var ve 15 gün içerisinde kullanılan iğneler vardır.

Bu hastalığı yaşayanlar meslek edinebilir ve evlenebilirler. Ama arka arkaya gelen ataklar nedeniyle senede 3 defa hastalanan kişinin işini sürdürmesi, sosyal hayatın gerektirdiği yükümlüklerin yerine getirmesi, çocuğuna bakması mümkün olmadığı için yıkımı da ağır olmaktadır. Tedavisi mümkün ve tedavinin sonuçları güzel olan ama tedavi olmazsa sonuçları ağır olan bir hastalıktır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç