Bilişsel Psikoloji Nedir?


Aslında şu anda bile beyniniz bir çok bilişsel işlem gerçekleştiriyor, sitenin tasarımı, duyduğunuzu anlamak için bilgi çağırma, okumaya devam edeyim mi yoksa bırakayım diye karar verme işlemlerini yaptınız. İnsan zihninin sadece psikoloji değil bilgisayar bilimleri, bilimsel antropoloji ve nero bilim gibi bilimlerde incelenir bütün bu bilimlere bilişsel psikoloji denir. Algı, hafıza, hayal etme, dil, problem çözme, karar verme gibi işlemlerin tümüne genel olarak biliş denir. Bilişsel psikolojide bu bilişleri inceleyen bilim dalıdır.

Bilişsel psikologlar kimdir?

Psikoloji bölümünden lisans mezunu olduktan sonra bilişsel psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yapmış uzmanlardır. Bilişsel psikologlar hastanelerde veya özel kliniklerde hafıza problemi yaşayan hastalara yardım edebilir ve doktora seviyesindeki bilişsel psikologlar üniversitelerde bilimsel araştırma yürütür ve ders verebilirler.

İlgili>>  Psikolojim Bozuk mu? Nasıl Anlarım?

Bilişsel davranış terapisi

Bilişsel psikoloji daha çok araştırma temelli bir araştırma olduğu için bu alandaki bulgular diğer psikoloji alanlarını da etkilemiştir. İlk olarak bilişsel davranışçı terapisi olarak geçen ekoli etkilemiştir. Örneğin depresyon tedavisinde bilişsel terapi metodu bu alanda öncü olmuştur.

Bilişin önemi anlaşıldığında olayları yorumlama şekli olaylarda önemli olduğu ve önyargılı davranma şekli olayları düzeltilmesinin tedaviye katkı sağladığı anlaşılmıştır.

Sosyal biliş

İnsanların sosyal ortamda başkalarını nasıl algıladığı ve onlar ile nasıl iletişim kurduğu konulara odaklanan sosyal biliş konusu oluşmuştur. Örneğin kalabalığın içerisinde kızgın suratı neden daha çabuk algılıyoruz? gibi sorulara odaklanmaktadır.

Zihin teorisi

Gelişim psikolojisinden zihin teorisi, buna göre çocuklar 4 – 5 yaşlarına geldiğinde çocuklar başkalarının zihinlerinin nasıl çalıştıklarına dair bir teori sahibi oluyorlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç