Bilinçaltı Nedir ve Nasıl Çalışır?


 

 

Bilinçüstümüz bilerek yaptığımız her şeydir. Konuşma, ders çalışma, aldığımız bilgiler bilinçüstümüz ile ilgilidir. Bir de bilinçaltımız var biz farkında bile olmadan hücre hafızamıza kodlanan her şeydir.

Bunların içerisinde 5 duyu ile algıladığımız bütün konular girmektedir. Koklamak, hissetmek, tad almak ile ilgili aynı zamanda da bulunduğumuz her şey bilinçaltımızı etkiler. Bilinç üstü hayatımızın yüzde 13’ü bilinçaltımız ise hayatımızın yüzde 87’si demek. Bilinçaltımız anne karnında döllenme olduğu halinde hücrenin oluşması ile beraber başlayan süreçtir. Daha doğmadan önceki süreci dahi kapsayan bir mekanizma ve bunun temeli de 0-6 yaş dönemine kadar devam ediyor.

Bilinçaltı nasıl çalışır?

Bilinçaltımız anne karnımızda hücre oluşu ile başlar, daha anne karnındaki o hücre anneden gelen bilgileri kayıt eder. Yani yaşanan her şey bütün duygularımız biliçaltımıza kayıt olur, bilelim ya da bilmeyelim.

Bu büyürken çevrenin etkisi ile de büyümeye başlar. Yetişkin olmaya başladığımız dönemlerde etraftan algıladığımız diğer olaylar aslında bizim bilinçaltındaki kayıtların dışa vurumudur. Herhangi birine karşı güvensizlik yaşıyorsak, bu o tamamen o kişi ile ilgili değildir. Aklımızın erdiği zamandan bu yana etrafımızdan duyduğumuz gördüğümüz olayların yansımasıdır.

Şu an hayatımızda ne yaşıyorsak, korku, kaygı, başarısızlık, yetersizlik gibi duygular bunların hepsi bize öncelikle bize anne ve babamın tarafından ya da küçüklük döneminde kayıt edilen duyguların dışa vurumudur. Biz bize ne kodluyorlarsa o kodlamanın aslında dışa vurulan yaşarız hayatımızın geri kalanında.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç