Bilgisayar Oyunları Çocuklarda Şiddeti Tetikliyor Mu?


serdar nurmedovÜsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Nurmedov, bilgisayar bağımlılığını ve şiddet oyunlarının çocuklar üzerine etkisi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

İnternet kullanımın aşamaları var. Birincisi işimiz, merak ettiğimiz bir şey vardır ona bakar çıkarız. İkincisi ise internet bizim sistemimizi bozuyorsa, yeme içme alışkanlığımızı etkiliyorsa orada bağımlılıktan söz edebiliriz.

Erişkinlerinde ne amaçla kullandığını bilmemiz gerekiyor. Bağımlılık oluşursa internetin kullanımından söz edebiliriz. Kişinin iç dünyası, zihninden geçen şeyler oyunun gidişatını belirliyor. Oyun bizi şiddete götürmüyor, zihnimizde düşünceler oyuna aktarıldığı zaman şiddeti doğuruyor.

Oyunlar şiddeti normalleştirmiyor aslında, şiddet toplumda giderek artırıyor. Oyunların şiddeti normalleştirdiğini düşünmüyorum. Oyunlar zihinsel esnekliği, yaratıcılığı artırıyor. Olumlu yönde etkileye biliyor ama amacına göre kullanırsak. Şiddet oyunlarında çocuğun iç dünyasını yansıtıyor, suçlu bilgisayar oyunu değildir.

Türkiye’de yapılan çalışmalarda internet bağımlılığı yüzde 5 gibi büyük bir rakam. En fazla depresyon gibi duygu durum bozukluğu var. İnternet bağımlılığı olan kişilerin 3 kişiden birinde diğer bağımlılıklar da var. İnternet bağımlılığına bir bütün olarak el almak lazım. Sadece kişiyi değil aileyi de yeniden yapılandırmak gerekli tedavi sürecinde.

İnternet bağımlılığında amacımız interneti yasaklamak değil. İnternet temel ihtiyaçlarımızdan bir tanesi. Kimi zaman internet bağımlılığı o kadar yüksek oluyor ki bazı zamanlarda yatırarak tedavi ediyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç