Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir?


Büyük patlama kuramı evrenin genişlediğini ve eğer genişliyorsa belli bir zaman önce (14 milyar) tek bir noktadan başladığını söylenen ve ispatlanmış bir kuramdır.

Evrenin hızlanarak genişlediği 1998’te ispatlanmıştır. Bir şey genişliyor ise belli bir zaman önce atomdan daha küçük bir noktadan başladı. Ondan önce ne vardı onu bilmiyoruz. Bunlar ise çoklu evren kuramlarına yol açmaktadır.

Galaksiler birbirlerinden tüm yönlerde uzaklaşıyorlar. Bu, evrenin hızla genişlediği anlamına geliyor ve bu yüzden evren, geçmişte çok daha küçük olmalıdır. Yaklaşık 14 milyar yıl önce evrenin bir atomdan daha küçük olduğu düşünülmektedir. Bu sırada büyük patlama olarak adlandırılan infilak yaşanmıştır. Büyük patlamadan sonra evren öyle bir güçle ve hızla büyüme başlamıştır ki, gök bilimciler bu genişlemenin duracağından emin değiller. Ne madde ne enerji evrenin doğumundan önce hiç bir şey yoktu. Çünkü uzay da yoktu.

Evrenin başlangıcı ve Kainat’ın oluşumu

Her şeyin başlangıcı ilk an, atomdan da küçük ve güneşin çekirdeğinden trilyonlarca kat daha sıcak, evreni oluşturacak her şey atomdan da küçük bir yapıdan çıkıyor. Daha sonra, 10 milyar milyar milyar santigrat derece soğumaya başlıyor. Daha sonraki olaylar 1 saniyeden daha kısa bir zamanda gerçekleşiyor. Bilim adamları bunun için Planck Zamanı denen yeni bir zaman ölçümü kullanıyorlar.

Planck Zaman dilimi

1 Planck Zamanı -43 saniyenin 10 da biri demektir. Bu ondalık sayı 0,000000000000000000000000000000000000000001 şeklinde gösterilmektedir. Böyle bir zaman birimini hayal etmemiz imkansız. Planck Zamanında etrafımızda gördüğümüz her şeyin temelini oluşuyor.

Bu büyük patlamadan doğadaki 4 temel kuvvet oluşuyor. Yıldızların ve gezegenlerin oluşmasının nedeni bizi yerde tutan yer çekimidir. Şehirlerimizi aydınlatan, telefonlarımızın bağlanmasını sağlayan ve bilgisayarımızı çalıştıran Elektromanyetizm. Bedenimizi oluşturan parçacıkları birleştiren ve güneşin sürekli enerji vermesini sağlayan güçlü zayıf iki nükleer güç. İşte her şeyin temelini oluşturan 4 temel kuvvet. Yaşamın temelini atan mucizeler.

Planck Zamanında bu 4 temel kuvvet tek bir yerde toplanmıştı. Patlama genişliyor ve -32 saniyenin onda birine gelince 4 temel kuvvet birbirinden ayrılıyor. Hala bir atomdan daha küçük bir yapıda ve çok sıcak. Bu evrede günümüze kadar olan büyümesinden çok daha hızlı büyüyor, ışık hızından bile hızlı ve bir futbol topu büyüklüğüne erişiyor. Aklımızın alamayacağı büyüklükte enerji açığa çıkıyor ve kainat oluşuyor.

İlgili>>  Evrende Başka Canlılar Var mı ?

Enerji maddeye nasıl dönüştü?

Peki enerji maddeye nasıl dönüştü? 1905 yılında Einstein bir denklem buldu, E=MC2 Bu denklem ile enerjinin maddeye nasıl dönüştüğünü cevaplamıştı. Enerji ve kütle aslında aynı şeydi ama farklı formlarda. Daha sonra büyük bir savaş başlıyor Madde ve Anti Madde savaşı.

Bir sonraki evre -12 saniyenin onda birinde evren saf enerji halinden yavaş yavaş  maddeye dönüşmeye başlıyor. Maddelerin yapıtaşlarını oluşturan bir parçacıklar denizi haline geliyor.

Dünyanın oluşum evreleri

Madde ve Anti Madde birbirlerini yok ediyorlar ve sonunda madde galip geliyor aynı zamanda evren genişlemeye devam ediyor. Anti madde, maddeye göre daha dayanıksız olduğu için savaşı kaybediyor. 3 ile 20 dakika içerisinde yer çekimi ve diğer kuvvetler her şeyi çekmeye başlıyor. En küçük atom olan hidrojenin çekirdeği şekillenmeye başlıyor sıcaklık on üzeri on iki derece.

300 bin yılı aşmak üzereyiz sıcaklık 2,726 derece. İlk atomlar meydana geliyor ve gazlar oluşmaya başlıyorlar. Büyük patlamadan 1 milyon yıl sonra gazlar, geniş koyu delikler ile “filament” denilen uzun ipler haline geliyorlar.

1 milyar yıla doğru gelirken yıldızları ve galaksileri oluşturan filamentler bulut kümeleri haline geliyorlar. Sıcaklık 253.15 derece, evren soğumaya devam ediyor.

4.567 milyar yıl, Güneş sistemi doğuyor ve üzerinde yaşadığımız hayat dolu dünya ve diğer gezegenler güneşin etrafında bir toz halkasından oluşmaya başlıyor.

Günümüz, sıcaklık -270 derece, Güneş hayatının neredeyse yarısını tamamlamış ama evrenin her tarafında devamlı yeni yıldızlar ve gezegenler oluşmakta.

Bilim adamlarının büyük patlamanın aslında bir patlamadan çok derin bir uğultu ya da bir jet uçağının kükremesi gibi olduğunu çözmüştür.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç