Beynin Kapasitesi Nasıl Artırılır?


Beyni geliştirme anne karnında başlamaktadır, annenin beslenmesi ve yemek alışkanlıkları çocuğun beynine etki yapmaktadır. Çocukların oyun oynaması beyinlerini geliştirmesinin bir yoludur.

Hafıza, bilinç, karar verme, hatırlama, aşk duygusu gibi konuların beyinde nasıl çıktığın bilmiyoruz. Beyinde bu süreçlerin nasıl çalıştığı ile ilgili çalışmalar ve çatışmalar hala devam etmektedir. Beynimizin ön kısmı ahlaksal ve vicdansal kararlar vermemizi sağlıyor. Alın lobu ise sosyalizasyon ve iradenin, karar verme mekanizmasının oluştuğu dolayısıyla kişiliğimizin oluştuğu yer alın lobudur.

Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar

Kadın beyni ve erkek beyninde yapısal olarak çok farklılık yoktur. Genel işleyiş mekanizması açısından temelde aynıdır, anne karnından gelen hormonal etkileşimlerde çok az fark vardır.

Kadın ve erkeklerin arasındaki fark, erkeklerde sol lobun biraz daha zayıf doğması. Gelişim süreci içerisinde ise risk alma, üç boyutlu algılama gibi davranışlar bu hormonal etkiden çıkıyor. Bu minik farklılık hepimizin günlük hayatında değişmeye yol açıyor. Örneğin bir kadına yol sorduğunuz zaman, caminin karşısındaki kırtasiyenin yanından dön ilerideki kuaförün çarprazında diye yol tarif ederken, erkek şu şekilde tarif eder; 600 metre git ileriden ileriden sağa dön 200 metre daha git orası der. Bu tamamen dünyayı algılama sisteminin bir yansımasıdır.

Erkekler ve kadın beyninde kendisine göre zaafiyetleri ve güçlü tarafları var ikisi bir araya geldiğinden bir bütün oluşuyor. Kadın beyni erkeklerin beyninden 100 gr daha düşük ama bedene bakıldığında kadınlar daha yüksek bir beyin oranına sahip.

İlgili>>  Beyni geliştirmek için neler yapılmalıdır?

Kadınların iyi araba kullanamamalarının nedenleri

Kadınların üç boyutlu uzay algısının erkekler kadar iyi olmaması ve erkeklere göre hızlı risk alamamasından dolayı araba kullanmaları da bu yönden geliştiği için erkeklere göre araba kullanırken tepkileri biraz daha yavaştır.

Zeka kaç yaşına kadar geliştirilebilir?

İnsanın zihinsel dünyası çok zengin ve çok farklı modüller vardır, bu modüllerin işleyiş tarzı herkeste farklıdır. Herkes doğuştan gelişmeye başlıyor, her bir insan bu dünyada 8 milyar diğer kişinin yapamadığı bir şeyi yapmak için dünyaya geliyor.

IQ testleri zekanın bir kısmını ölçüyor. Üstün zekalılar toplum için bir sorun, bilim dünyasındaki veya üst düzey yöneticilere baktığımız IQ su çok yüksek insan değiller burada önemli olan zeka değil kritik düşünme becerisini geliştirmektir.

Zihnimizi nasıl daha etkin kullanabiliriz?

Beynimizin uzmanlık alanlarından birisi de çok karışık bir şeyi otomatik yapmanızı sağlar. Araba kullanırken yanınızdaki ile felsefe tartışabilirsiniz, araba kullanmak zor bir şeydir ama beyin bun otomatiğe alır. Beyin hayatta her gün yaptığımız bir şeyi rutine bağlar ki beynimizi yeni işler için uğraşmak için yer açar.

Yenilik sürpriz insan beyni bunu istiyor, onun için bilinçli farkındalık ile bunun üzerinden gelebiliriz, beynimizin yapısı yeni bir şeyler öğrenmeye açık ve sürekli bir şeyler öğrenmek istiyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç