Beyni geliştirmek için neler yapılmalıdır?


 

Beyni geliştirmek için tek bir reçete yok. Şu bilgisayar oyunu oynatırsak, beyninizin dalgalarını değiştirirsek IQ’nuz gelişecek demek yanlış olur.

Kaliteli beslenmek

Beyni geliştirmek için beslenme çok önemlidir, beden sağlığı ve ruh sağlığı bütündür. Besin bedeniniz için ne kadar faydalı ise beyniniz içinde o kadar faydalı oluyor. Akdeniz usulü beslenme, zeytinyağı ile beslenmenin hem depresyona hem de alzaymır hastalığına karşı koruyor. Dolayısıyla iyi beslenmek ve sağlığa dikkat etmek beyne faydası olacaktır.

Fiziksel aktivite yapın

Fiziksel egzersiz çok önemlidir. Yakın zamana kadar fiziksel egzersizin beyin fonksiyonlarına etkisi çok fazla vurgulanmamıştı. Fiziksel egzersiz yapılığı zaman beynin enerji kullanma kapasitesi önemli ölçüde artıyor ve egzersizi düzenli bir şekilde yaparsanız bu kapasite daha da artıyor ve üstelik kapasitenin arttığı beyin bölgeleridir. Bu bölgeleri geliştirirken aynı zamanda bellek, kara verme, planlama gibi işlevlerinde kullandığımız beyin bölgeleri de geliştirmektedir. Dolayısıyla egzersizin beyin gelişimine katkısı çok etkilidir.

Beyninizi zorlayın

Zihinsel egzersizler, beyinde sinirsel bağlantı havuzunu zenginleştirir. Beyinde bağlantı sayısını en çok artıran faktörler; yorum yapmak, tekrar yapmak, yeni şeyler öğrenmek, yeni deneyimlere açık olmak, alışkanlıkları terk ederek rutini değiştirmek.

İlgili>>  Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal aktivitelere katılın

Zengin ve uyarıcı ortamlarda büyüten çocuklar test performansları, yalın ve durgun ortamlarda yetişen çocuklara göre daha iyidir. Hayvanlarla, insanlarla, çiçeklere bağlantı kurun, konuşun ve onlarla anlaşın.

Yazı yazın

Düşünce süreçlerini netleştirmek, önemli bilgileri hafızanıza kazmak ve gelecekte daha iyi hatırlamak için yazı yazmak en iyi yöntemlerden biridir. Parlak fikirlenizi daha verimli bir hale getiren yazmak, beyin için de çok özel bir egzersizdir. Böylece saha analitik bir düşünme biçimine sahip olursunuz.

Gülümseyin

Siz güldüğünüzde, organizmanız güzel bir mesajla iyileşir. Çünkü gülme esnasında diyaframınız kasılır; karaciğer, dalak, mide, bağırsak gibi birçok organımız uyarılır. Aynı zamanda yüz, boyun, kol, karın kaslarınız gevşer. Gülmek, beynin haberci dopamin kullanılan parçalarını harekete geçirir. Dolayısıyla gülmek beyin için zevklidir ve hatta bağımlılık yapar. Yüzlerinde gülümseme çizgileri olanların 9 yıl daha uzun ömürlü olabileceklerini unutmayın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç