Beyin Tümörü Nedir? Beyin Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?


 

Bülent TucerBeyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Tucer, beyin tümörleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Bizi biz yapan beynimiz beynimizin kaydettiği anılar, geçmişimiz, içsel farkındalığımız hem de çevre olan farkındalığımızı sağlayan organımız olduğu için beynimizde olan değişikler hayatımızı etkilemektedir. Normalde bulunması gerekmeyen bir dokunun beynin içerisine ya da çevresinde komşu dokularda bulunarak ortaya çıkan tümörler beyin tümörleridir. Beyin tümörleri anne karnında organlarımız gelişirken ta orada üreme özelliğine sahiptir.

Hayatın ilerleyen evrelerinde beynin içerisindeki hücreler normalde üreme kabiliyetine sahip değildirler. Farklı nedenler ile birden üremeye başlar ise beyin dokular meydana geliyor ve biz buna beyin tümörü diyoruz. Tümör hücresi demek kontrolsüz üreyen hücreler demektir.

Beyin tümörünün nedenleri

Genetik faktörler söz konusu, vücudumuzdaki bütün çalışmalar DNA’mız tarafından kontrol edilmektedir. DNA da ise yapısal olarak problem olursa doğuştan olacağı gibi hayatımızın ilerleyen safhalarda tümör olabilir.

Hayatımızın ileri evrelerinde maruz kaldığımız kimyasal maddeler travma, radyasyon veya bilmediğimiz bir çok faktörün etkileşimi sonucunda beyin tümörleri oluşabilir.

Beyin tümörlerinin belirtileri

Beyin dokusu kıymetli olduğu için kafatası sayesinde korumaya almıştır. Bu bir avantajdır ama kitle, kanama gibi durumlarda bu bir dezavantaj haline de dönüşebilir. Çünkü kapalı bir kutuda her zaman için basınç problemi ortaya çıkabilir. Tümörün hacmi genişlediği zaman artışa sebep olabilir bu da baş ağrısı yapar. Şiddetli baş ağrısı, görme bulanıklığı, davranış değişiklikleri, kusma gibi bulgular tümör için erken sinyal veren durumlardır.  Bazen de havale geçirme dediğimiz olaylar tümörlerin belirtileri olabilir. Dikkat eksikleri, kontrol bozukluğu gibi belirtileri vardır.

Beyin tümörü belirtileri, tümörün çapı, tipi ve yerleşimine bağlıdır. Belirtiler, tümörün sinir uçlarına basınç yapması, beyine hasar vermesi ya da tümörün büyüyerek kafatası içinde sıvı birikmesine sebep olması ile oluşur. Beyin tümörünün en sık görülen belirtileri arasında:

  • Sabahları kötüleşen baş ağrısı,
  • Bulantı ve/ya da kusma,
  • Konuşma, görme ya da duymada değişiklik,
  • Ayakta durur ya da yürürken denge problemi,
  • Kişilik, ruh hali ya da konsantre olma yetisinde aşırı değişiklik,
  • Hafızayla ilgili sorunlar,
  • Kaslarda seğirme, kasılma, spazm ya da nöbetler
  • Kol ve bacaklarda uyuşma ya da karıncalanma hissi bulunmaktadır.
İlgili>>  Çocuklarda Beyin Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ancak, bu belirtiler çoğunlukla beyin tümörü yüzünden değildir başka bir sağlık problemine bağlı olarak da oluşabilir. Bu semptomları bulunan kişilerin vakit geçirmeden doktora görünmeleri erken tanı ve tedavi açısından büyük önem taşır.

Beyin tümörünün tedavisi

Kafatasındaki basınç belirli değerler arasında olmalı yaşayabilmemiz için. Beyin tümörlerinde eğer mümkünse cerrahi olarak yapılmalıdır. Ama her zaman mümkün olmayabilir. Beyin sapı bölgesinde tümör olursa bunları çıkarmamız mümkün değildir, çıkartırsak hastaları kaybedebilir. Beyin cerrahisinde tedavi ederken iki temel amacımız vardır; bir hastanın yaşam kalitesinide korumak ikincisi ise yaşam süresini uzatmaktır. Zaman içerisinde kavramlarda değişikler oldu. Önceden hastayı uzun yaşatmak temel hedef iken bugün ise hastanın yaşam kalitesini korumak ve yaşam süresini uzatmaktır.

Her tümörü çıkarmak mümkün değildir ama bazılarını da çıkartabilir. İyi huylu tümörleri çıkarttığımız zaman sorun çözülürken, kötü huylu tümörleri çıkarsak dahi tekrar edebilir. Tek başına cerrahi tedaviyi kullanmıyoruz o yüzden bazen radyoterapiyi kullanıyoruz. Her tümörde uygulanan yöntemler farklıdır. Bazen de tamamını çıkartmaya ihtiyaç yoktur.

Ameliyat öncesi tanılar ve bu tanılara göre cerrahinin tanımlanması da önemlidir. Bazı kritik bölgeler de tamamı çıkartılamaz. Buralarda hücrelerin doku örneği alınarak bunları inceleyip bunun sonucuna göre tedavi şekli uygulanır. Çünkü tümörler hücrelerinin de cinsleri farklıdır. Her ilaç dahi her tümörde etkili değildir. Aldığımız numuneler ile hastalığa göre tedavi uyguluyoruz. Dolayısıyla doku tanısı tümör tedavisi açısından oldukça önemlidir.

Günümüzde teknoloji oldukça ilerledi. Bundan 30 yıl önce beyin ameliyatı geçiren insanlara öldü ya da sakat kaldı gözü ile bakılırken günümüzde belirli türlerin tedavisi tam bir şekilde olmaktadır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç