Besin Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?


mide

Besin zehirlenmesi belirtileri çok tipiktir, şüpheli bir gıda olabilir ya da hiç olmayabilir ama üzerinde toksin ya da bakteri içeren yiyeceğin yenmesinden 6 saat kısa 36 saat uzun süren bir süre sonrasında aniden ortaya çıkan karın ağrısı kendini kötü hissetme bulantı ve kusma ile başlar.

Gıdayı aldıktan başlayan şikayetlerde eğer kusma miktarı ve sayısı fazla ise veya eşlik eden ishal fazla ise herhangi bir zaman beklemeksizin doktora başvurulmalıdır.

Kusmaya başlayan kişinin kusmasını engelleyen ilaçların belirlenmesi gerekiyor. Kusma bir refklekstir ve birikmiş bakterileri vücut bağırsaktan atmak ister ve bunu engellememek lazımdır. Ne kadar çok kusulursa o kadar iyidir. Ancak kaybettiği besin değerlerinin yerine konması gerekmektedir.

Daha sonra ishal başlayacaktır, yeteri kadar kusulmuşsa ve toksinler bağırsakları geçmemişse ishal olmaz. Bu ishal kesilmemelidir çünkü bu vücudun bakterilerden kurtulmak için yaptığı bir refklekstir. Kaybedilen sıvı ve besin değerlerinin yerine konulması önemlidir.

Ciddi kimyasal zehirlenmesi dışında mide yıkanması gerekmez ve besin zehirlenmesi sonucu mide yıkması eğer ağır bir durum yoksa kişinin mide yıkanması gerekmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in