Beraber Yürüttük biz bu yıllarda


indirSözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil yeni yazdığı beraber yürüttük biz bu yıllarda kitabını anlattı.

Kitap 13 aylık süreci anlatıyor

Kitap 17 Aralık sabahı başlıyor ve mecliste bakanların aklanması ile bitiyor, 13 aylık bir süreci anlatıyor. Ben buna bir yıl çalıştım, arşiv çalışması uzun sürdü, 7 gazetede 55 bin sayfa taradım, günümüz Türkiye’sinde bir gazetenin yazdığını başka gazete yazmıyor. Artık Türkiye’de çıplak gerçeği görebilmek için 5 gazeteyi birden okumak gerekiyor. Vatandaşın imkanı olmadığı için çarpraz tarama ile bu gazeteleri elden geçirip 330 sayfalık bir özet haline getirdim.

Bu kitabı yazmaktaki temel sebep, Türkiye’nin ortanca yaşı 27. Nufunsun yarısından fazlası 12 eylül dönemini hatırlamıyor. Çıkıp bize demokrat parti döneminde istediklerini sallıyorlar çünkü şahidi yok. 12 eylül döneminde askerin postalını ilikleyen bir takım gazeteci abilerimiz şimdi ulusalcı kesilebiliyor. O dönemde internet olmadığı için yazdıklarını arşivleyip suratına vurma imkanı yok.

Kitap, somut olarak gazetelerde yazan yazılardan çarpraz tarama ile yazıldı

Bugün bir genç arkadaşın demokrat parti döneminde ne olduğunu merak etse, bir tarafta mağdurlar gözü ile yazılmış, diğer tarafı ise, diğer taraftan yazılmış kitaplar var. Dolayısıyla somut gerçeği görme imkanı yok. Darbeden sonra ne olmuş diye merak etseler ya darbeciler tarafından yazılmış, ya da mağdurlar tarafından. Bugünde böyle bir şey var. 10 sene sonra bu dönemde ne oldu diye merak etse, elinde referans alacak bir kitap yok. Bugün kitaplar ya ak parti tarafından yazılmış, ya da tam karşı taraftan çürütmek için yazılmış. Benim yazdığım kitapta somut gazetelerde yer almış çarpraz tarama ile yazılmış bir kitaptır. Kitap, hırsızlık olmuşmu olmamışmı diye düşünen bir kitap değil, bu süreçte yaşanan hadiseleri kronolojik olarak somut gerçeklikle ortaya koyan bir kitap.

İlgili>>  En İyi Girişimcilik Kitapları

Bu ülke adına utandım

Bir gazeteci ve bu ülkenin yurttaşı olarak, ayakkabı kutusundan para fışkırdığını, ya da bir baba ile oğlun hava kararınca paraları kaçıralım dediğini duydukça hissettiğim duygu utançtı. Bu ülke adına utandım, bize teslim edilen pırıl pırıl ülkenin nasıl bir batağa saplandığını görmek beni çok üzdü. Hissettiğim üzüntü ve utançtı, namuslu pırıl pırıl medeni insanlar gibi yaşamak isteyen bir milletiz biz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç