Bel kayması nasıl teşhis edilir?


 

Hasta uzun zaman evvel bir travma geçirmiştir, çok doğum yapmıştır, ağır işlerle yapmıştır, bunlardan sonra giderek ayakta kalma süresi kısalmıştır, büyük abdeste giderken dirayeti azalmıştır gibi sıkıntılar olur.

Muayenede bu hastalara refleks gibi muayene bulgularına bakılarak, bu tip bir sinir ezilmesi emareleri belirlenir ve bu verilerden sonra kanıtlanmaya çalışılır. Bunu kanıtlamak için ise MR çekilir.

Bel kaymasının belirtileri nelerdir?

Bel kaymasında ortaya çıkan belirti, tamamen içerisinden geçen sinirin sıkışmasıdır, sinirler giderek daralmaya başlar ise bacaklarda başlayan ağrılar meydana gelecektir.

İlgili>>  Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sinir aşınması ile alakalı sıkıntılar çıkar ve güç kaybı, ayakta durma süresinin azalması, küçük abdestini kaçırmak gibi belirtiler ile kendisini gösterir.

Bel kayması nasıl tedavi edilir?

Bel kaymasında kemiğin laşkalaşması olduğu için yapılacak hiçbir tedavi yöntemi ile bel kayması tedavi edilemez. Masaj gibi tedaviler belimizdeki kas dokularına etkilidir ama beldeki kemiğe etkisi olmaz.

Bel kayması gibi durumlarda hastaların bellerine platin takılması gerekir ve bel kemiği oynayamaz ve içerisindeki siniri zedeleyemez.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç