Bel Fıtığının Belirtileri ve Tedavisi


mete karatayBeyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mete Karatay, bel fıtığı rahatsızlıkları ve bel fıtığı rahatsızlıklarının tedavisi hakkında bilgi verdi.

Bel fıtığı, beldeki omurga kemiklerinin arasındaki koruyucu yastık görevini gören lift dokusunun, sinirlerin geçtiği omirilik kanalına taşınmasıdır.

Bel fıtığı kimlerde görülür

Bel fıtığı rahatsızlığında erkek bayan ayırımı yoktur. Daha çok ağır işlerde çalışan belini zorlayan insanlarda daha sık görülür. Omurganın üzerine fazla yük binildiği işlerde çalışanlarda ve kilosu fazla olanlarda bel fıtığı görülmektedir.

Bel fıtığı nedenleri

Bel fıtığının genetiksel bir bulgusu yoktur daha çok sonradan oluşan problemlere bağlı gelişmektedir. Normalinden fazla kilolu insanlarda olabilir. Obezite istemediğimiz bir şeydir ciddi bir risk faktörüdür yin mesleki faktörler önemli bir risk faktörüdür. Omurgasına normalden fazla yük bindirenlerde daha çok görülür.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı bulunan kişilerin çoğunda bel ağrısı ana belirtidir. Ancak her bel ağrısı da bel fıtığı sanılmamalıdır. Bel fıtığı ağrısı birkaç gün devam edip daha sonra dinebilir. Genellikle bu ağrıyı bacak ağrısı, bacaklarda uyuşukluk, zayıflık gibi belirtiler takip eder. Bu tip bacak ağrıları diz altına, ayak bileği ve ayaklara kadar inebilir. Belden veya kalçadan başlayıp bacaktan aşağı ayağa doğru inen bir ağrı olarak tarif edilir.

 • Bel ağrısı
 • Bacak ve / veya ayak ağrısı
 • Bu ağrıların gece artması
 • Bacak ve / veya ayakta uyuşukluk, karıncalanma hissi
 • Bacak ve / veya ayakta güçsüzlük
 • Tek veya her iki bacakta refleks kaybı
 • Gülerken, öksürürken ve hapşırırken ağrının kötüleşmesi
 • Yürüme ve oturmada zorlanma
 • Fıtık ilerlemişse idrarı veya büyük tuvaleti tutmakta (nadiren) zorlanma
 • Fıtık ilerlemişse dengesizlik, yürüyememe, hemen yorulma

Bel fıtığı olduğumuzu nasıl anlarız

Bel fıtığı olan bir hastada ilk bulgu bel ağrısıdır. Bel ağrısı ileri ki aşamalarda bacaklarına vuran ağrı yapar ve bu ağrı genellikle ilaç tedavisinde geçmez inatçı bir hal alırsa bu hastalarda ciddi bir bel fıtığı tanısı muhtemeldir.

Bel fıtığı teşhisi nasıl olur

Beliniz ağrıyor fakat bacağınız ağrımıyorsa öncelikle çok endişelenmeyin. Toplumda bel fıtığına korku ile bakılıyor. Bel fıtığı olan kişi felç olacağım korkusu ile doktordan kaçıyor.

Yaklaşım şöyle olmalı; beli ağrıyan bir hasta öncelikle istirahat etmeli. Ağrı kesici kullanabilir. Bu şikayetleri zamanla geçebilir ve bacağı da ağrımıyorsa bel fıtığı değildir ama belindeki ağrı beraberinde bacağına vuruyor ise ilaç tedavisinde de fayda görmüyorsa o zaman beyin cerrahisi uzmanına gitmesi lazım. Bacağa vuran ağrı bir süre sonra geçiyor ise yine bir bel fıtığı olabilir ama ileri düzey değildir. Bel fıtığı olması için geçmeyen bacak ağrısı olmalıdır.

Bel fıtığı tedavisi

Beli ağrıyan hastada yapılan tektiklerde herhangi bir bulgu yok ise biz bu hastalara fizik tedavi öneriyoruz. Kilosu fazla ise kilo vermesini öneriyoruz. Ağır egzersizlerden kaçınmasını ve belini zorlamamsını öneriyoruz. Ağır kaldırırken belini bükerek değilde dizlerinden güç alarak kaldırılması lazım. Buna rağmen şikayetlerinde düzelme yok ise fizik tedavisi doktorları bize yönlendiriyorlar.

Bel fıtığına cerrahi müdahele

İleri düzeyde bel fıtığı hastası var ise mutlaka ameliyat olması lazım. Felç kalırım diye hastaların korkmaması lazım. Hem cerrahi olarak biz ileri düzeyde tecrübeliyiz ve teknolojik imkanlarımız çok, ameliyatlar çok hızlı bir şekilde gelişti. Gerçekten cerrahi bir fıtığı olan hastanın korkmaması lazım. Cerarhide mikro cerrahi denilen bir yöntem ile ameliyat yapıyoruz mikroskop eşliğinde. Hastalar ameliyat sonrasında ağrıyan bacaklarındaki ağrının geçtiğini söylüyorlar ve aynı gün akşamında hastalar yürüyebiliyor. Hastalar bu hızlı süreci gördükten sonra biz keşke daha önceden ameliyat olsaydık diyorlar.

Her fıtık ameliyat gerektiriyor mu?

Her fıtık ameliyat gerektirmez. Şikayeti olupta bize gelip lomber emar sonucuna göre fıtığın derecesini ve hastayı değerlendiriyoruz. Eğer fıtık ileri düzeyde ve hastanın ağrıları çok ise bu hastayı mutlaka ameliyat etmek lazım. Bu durumda değil ise ameliyat ilk seçenek değildir. Bu hastalara kilo vermek, ağır egzersizlerden kaçınmak gibi şeyler öneriyoruz. Gerçekten bunları yapan hasta bu şikayetlerinin zamanla geçtiğini görebiliyor. Tüm bunları yapmasına rağmen düzelme olmuyorsa o zaman hasta ile tekrar konuşup bu tür tedaviler yaptık başarılı olmadı o zaman cerrahi operasyon yapalım diyoruz.

Fıtık olmamak için alınacak önlemler:

 • Stresle mücadele için kendinize hedefler koyun; kitaplar okuyun, seminerlere katılın ya da danışmanlık alın.
 • Egzersiz yapın. Hareketsiz bir yaşamdan kesinlikle uzak durun.
 • Çantanızı hafifletin. Tek omuzlu çantalardansa sırt çantası tercih edin.
 • Cüzdanınızı arka cebinizde taşımayın, cüzdan arka cebinizdeyken araç kullanmayın, uzun süre oturmayın.
 • En az 2 cm.lik, en çok 5 cm.lik yükseklikte tabanı olan ortopedik ayakkabıları tercih edin.
 • Tam ortopedik yatak ve boyun destekli yastık kullanın.
 • Dik durun. Dik oturun. Dik yürüyün.
 • İş yeri bilgisayarınızı göz hizanızda kullanın, eğilmeyin. Ayaklarınızın altına hafif bir yükselti koyun.
 • Islak saçla sokağa çıkmayın ve yatmayın.
 • Ağır yük taşımaktan ve ani hareketlerden kaçının.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç