Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi


Toplumda bel ağrısı çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Her insan hayatı boyunca bir veya bir kaç defa bel ağrısı ile karşı karşıya kalmıştır. Bel ağrısının çok fazla oranda sebebi vardır, herkesin yaşadığı bel ağrısı birbirinden farklı sebeplere bağlı olabilir.

Gribal enfeksiyon

Bel ağrısının en büyük sebebi gribal enfeksiyondur.Yaygın gribal enfeksiyon geçiren kişilerde bel ağrısı olabilir. Gribal enfeksiyonlarda bel ağrısının oluşmasının sebebi virüslerin tüm vücuda yayılması ve kasların içerisine girmesi, kas spazmlarına yol açmasıdır.

Bel kayması – Yal alması

Herkesin bildiği soğuğa mağruz kalma veya ağır aktivite sonucunda oluşan mekanik ağrılardır.

Bel fıtığına bağlı bel ağrıları her zaman belde ağrı yapmaz bası kişilerde sadece bacağa vuran ağrılar ile kendini gösterebilir ama çoğunlukla bel ağrısı buna teşvik eder.

Ağır aktivite

Ağır aktivite yapan insanlarda veya kilolu insanlarda ani ters bir hareket yapılmasına bağlı olarak eklemlerin zorlanması neticesinde bu eklemlerin yapısının bozulmasına bağlı acıma, batma tarzında bel ağrıları meydana gelebilir. Yatağın içerisinde sağa sola dönerken de artan bel ağrılardır.

Ani ters hareket

Ani ters hareket neticesinde omurgaya yeterli derecede destek veremeyen bel kasları aşırı kas spazmı sonucunda oluşan ağrılardır. Bunlar genellikle sıcak uygulama ve ilaç tedavisi ve bel bölgesine uygulanan masajlar ile tedavi edilirler.

Kendiliğinden olan bel kaymaları

Bel kayması genellikle spontan olan kendiliğinden olan bel kaymaları hanımlarda ve ileri yaştaki insanlarda görülmektedir. Kilolu hanımlarda daha da sık gözükmektedir. Omurlarının yük taşıma kapasitesinin azalması gibi sebepler bel ağrısına neden olur.

Sinir sisteminde oluşan tümörler

Sinir sisteminde ve omurgada oluşan tümörler, kanserlerin bu bölgeye yayılması, bu bölgede meydana gelen enfeksiyonlar bel ağrısına sebebiyet verebilir.

Yansıyan ağrı

Karın içerisinde ki organların bel bölgesine yansıması ile oluşan bel ağrılarıdır. Bunlar gerçekte bel ağrısı olmayıp iç organlardan yansıyan ağrılardır, mesela böbrek taşı, gaz sancısı gibi sebepler bel ağrısına sebep olabilir.

Bruselloz hastalığı

Süt ve süt ürünleri ile bulaşan ve özellikle de bel bölgesini saran bir rahatsızlıktır. Bunun dışında tüberkiloz (verem) bel bölgesine yerleşerek bel ağrısına sebebiyet verebilir.

Eskimiş Bir Yatak

Yatağınız, uzandığınız zaman vücudunuzun tüm noktalarına eşit destek vermeli ve özellikle beliniz ile yatak arasında boşluk kalmamalıdır. Orta sertlikte yataklar tercih edilmelidir. Aşırı sert ya da aşırı yumuşak yataklar da bel ağrısına neden olabilirler.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç