Bel Ağrısı Nedenleri – Bel Ağrısına Neler Yol Açıyor?


Toplumda bel ağrısı çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Her insan hayatı boyunca bir veya bir kaç defa bel ağrısı ile karşı karşıya kalmıştır. Bel ağrısının çok fazla oranda sebebi vardır, herkesin yaşadığı bel ağrısı birbirinden farklı sebeplere bağlı olabilir.

Gribal enfeksiyon

Bel ağrısının en büyük sebebi gribal enfeksiyondur.Yaygın gribal enfeksiyon geçiren kişilerde bel ağrısı olabilir. Gribal enfeksiyonlarda bel ağrısının oluşmasının sebebi virüslerin tüm vücuda yayılması ve kasların içerisine girmesi, kas spazmlarına yol açmasıdır.

Bel kayması – Yal alması

Herkesin bildiği soğuğa mağruz kalma veya ağır aktivite sonucunda oluşan mekanik ağrılardır.

Bel fıtığına bağlı bel ağrıları her zaman belde ağrı yapmaz bası kişilerde sadece bacağa vuran ağrılar ile kendini gösterebilir ama çoğunlukla bel ağrısı buna teşvik eder.

Ağır aktivite

Ağır aktivite yapan insanlarda veya kilolu insanlarda ani ters bir hareket yapılmasına bağlı olarak eklemlerin zorlanması neticesinde bu eklemlerin yapısının bozulmasına bağlı acıma, batma tarzında bel ağrıları meydana gelebilir. Yatağın içerisinde sağa sola dönerken de artan bel ağrılardır.

Ani ters hareket

Ani ters hareket neticesinde omurgaya yeterli derecede destek veremeyen bel kasları aşırı kas spazmı sonucunda oluşan ağrılardır. Bunlar genellikle sıcak uygulama ve ilaç tedavisi ve bel bölgesine uygulanan masajlar ile tedavi edilirler.

Kendiliğinden olan bel kaymaları

Bel kayması genellikle spontan olan kendiliğinden olan bel kaymaları hanımlarda ve ileri yaştaki insanlarda görülmektedir. Kilolu hanımlarda daha da sık gözükmektedir. Omurlarının yük taşıma kapasitesinin azalması gibi sebepler bel ağrısına neden olur.

Sinir sisteminde oluşan tümörler

Sinir sisteminde ve omurgada oluşan tümörler, kanserlerin bu bölgeye yayılması, bu bölgede meydana gelen enfeksiyonlar bel ağrısına sebebiyet verebilir.

Yansıyan ağrı

Karın içerisinde ki organların bel bölgesine yansıması ile oluşan bel ağrılarıdır. Bunlar gerçekte bel ağrısı olmayıp iç organlardan yansıyan ağrılardır, mesela böbrek taşı, gaz sancısı gibi sebepler bel ağrısına sebep olabilir.

Bruselloz hastalığı

Süt ve süt ürünleri ile bulaşan ve özelliklede bel bölgesini saran bir rahtsızlıktır. Bunun dışında tüberkiloz (verem) bel bölgesine yerleşerek bel ağrısına sebebiyet verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in